Drita në fund të tunelit për shqiptarët e Maqedonisë

INA
INA

06/02/2024

DRITA NE FUND TE TUNELIT PER SHQIPTARET E MAQEDONISE :

ANGAZHIMI DIREKT I KRYEMINISTRIT TE KOSOVES z. ALBIN KURTI NJE SHPRESE NE HORIZONT

Shkruan : Rexhail Ramadani

KRYEMINISTRI I KOSOVES KA ZGJEDHUR ANE : PRO DEMOKRATIZIMIT TE SHOQERISE SHQIPTARE NE MAQEDONI

Z. Albin Kurti e vendos Prishtinen aty ku ka qene ne historine moderne te shqiptareve si qender kulturore, intelektuale qe te ndihmoje proceset politike , kulturore tek shqiptaret qe ishin pjese e ish Jugosllavise.

Kryeministri i Kosoves Albin Kurti do te demokratizoje shqiptaret e Maqedonise, ai vec me ka zgjedhur ane dhe eshte ne anen e duhur per dallim nga kryeministri Edi Rama qe eshte ne anen e klases se korruptuar politike qe drejtojne politiken mbi parimet neo enveriste.

Pavaresisht zerave te keqinj, kryeministri i Kosoves Z. Albin Kurti nuk ka shprehur pretendime territoriale ndaj Maqedonise, as nuk pretendon te ndaje Maqedonine ,

Z. Albin Kurti po mbeshtet DEMOKRATIZIMIN E KESAJ SHOQERIE, ZGJEDHJA ANE PER KETE PROCES E VENDOS ALBIN KURTIN MBI EDI RAMEN dhe e ben me VIZIONAR SE EDI RAMA qe eshte i fokusuar ne PROJEKTET KOSMOPOLITE.

Angazhimi i tij per te kordinuar nje opozite ( Alternativa, BESA , ASH krahu i Taravarit, Partia e Izetit) edhe LQE qe eshte parti modeste ka retorike anti kreut te BDI se e cila numerikisht mund te sfidoje BDI ne si eshte nje angazhim direkt per te sfiduar dhe cliruar popullin nga klika e Ali Ahmetit qe perben sot oktopodin e Korrupsionit ne Maqedoni dhe pengon cdo lloj demokratizimi te shoqerise, meqenese gjate kohe jane ne pushtet ato perdorin aparatin shteteror, politik , mediatik dhe financiar per te mbajtur status quone dhe me ushqyer popullin me duar bosh dhe sllogane boshe.

Lidershipi i partive opozitare te cilet duke levizur here ne opozite , here ne pushtet ka bere qe te humbin kredibilitetin e tyre, disa kane qene pjese e pushtetit por prape ne mes te dy te keqijave duhet te luftohet e keqja me e madhe, te pensionohet Ali Ahmeti ne menyre qe ne Maqedoni te filloje nje DEMOKRACI KONKURUESE dhe skena politike ne Maqedoni te demitizohet dhe Miti i Ali Ahmetit te DEKONSTRUKTOHET ne menyre qe kemi nje skene politike ku marrin pjese politikane me ide pragmatiste per zgjidhje te problemeve te qytetareve.

Angazhimi i kryeministrit te Kosoves Z. Albin Kurti nga disa parti me lidership jo aq kredibil i kthen ne nje FRONT OPOZITAR qe mund te kete kapacitetin te DEMOKRATIZOJE SHOQERINE SHQIPTARE ne MAQEDONI.

Nese 24 vite nuk i duken mjaft z. Ali Ahmeti atehere meriton ta shpallim PRONAR te Shqiptareve te Maqedonise madje ska kuptim me as te dilet ne votime.

Pensionimimi i Ali Ahmetit e hap skenen politike qe gjenerata e re te KONKUROJE ME VLERAT PERSONALE dhe do te kete nje konkurim DEMOKRATIK te partive egzistuese dhe skena politike ne Maqedoni do te clirohet nga MITOLOGJIA dhe nga Klanet e KORRUPTUARA.

Orientimi i kryetarit te Aleances Dr. Arben Taravarit kah Opozita eshte me nje sfide serioze per BDI ne. Prandaj dhe eshte i kuptueshem agresiviteti i tyre dhuna e tyre qe duan te percajne opoziten permes Vesel Memedevei cili u infiltrua per te prishur RDK ne dhe ja arriti suksesit, por BDI infiltroi edhe shume te tjere qe te mos kete opozite, sepse KULTURA DEMOKRATIKE tek lideri i BDI se nuk egziston si koncept, pra ai eshtenje lider primitiv dhe zaten edhe fjalori i tij eshte i nje politikani demagog dhe jo modern.

Nese SELA ndjek politiken Pro – BDI jo vetem qe do te nxjerr ate te pasinqerte ndaj atyre qe e votuan pikerisht per shkak te retorikes anti BDI por edhe do te behet nje VESEL MEMED i dyte qe do te rrenoje ASH – ne , prandaj kryetari i ASH se Z. Taravari e ka vendosur prape ASH ne vijen e duhur, pra ne nje front per demokratizim te shoqerise shqiptare edhe pse perkohesisht po sakrifikon ca pozita te funksionareve te kesaj partie.

Z. ZIADIN SELA dhe pikerisht ALEANCA PER SHQIPTARE qe pjesa dermuese jane ish antare dhe militante te PDSH se ka marre vota pikerisht prej te pakenaqurve nga politika e BDI se, pikerisht kjo retorike anti BDI se e ALeances per Shqiptaret ka qene baza e karrieres se tij dhe nuk ka marre vota nga ato qe kane deshur qe BDI te jete akoma ne pushtet, sepse ato e kane votuar BDI ne. Ziadin Sela nuk tregon respekt per votuesit e vet.

Ne parlament Z. Sela sakrifikoi per kauzen e opozites maqedonase per Talat Xhaferin sepse atehere ASH dhe BESA nuk arriten qe te ndertojne nje kauze te mirefillte opozitare shqiptare. Edhe pse

Pikerisht BDI duke e ndjere rrezikun kthehet tek ajo forme politike qe ajo di me se miri ta beje pra DHUNEN dhe ushtrimin e dhunes qe e ka bere ne keto 24 vitet e fundit dhe LARGIMIN NGA PUNA; KERCENIMET . Ky eshte dhe ka qene morali i kreut te BDI se ku per pushtetin e tyre kane qene te gatshem ti LEJNE NJEREZIT PA BUKE

PIKERISHT KUNDER NJE SISTEMI TE TILLE, MODELI TE TILLE TE PUSHTETIT QE KA BERE KREU I BDI Se dhe lideri i tyre z. Ali Ahmeti, POPULLI KA TE DREJTEN E ZOTIT TE SHPREHE DHE TE NGRITET NE REVOLTE.

Pikerisht ky sistem i dhunes, ky sistme antidemokratik, pu pushtet i tyre pa nje politike qe siguron prespektive ekonomike, garanton liri themelore, jete te sigurte ka qene njeri nga faktoret kryesore qe e ka detyruar rinine te migroje.

Pra BDI eshte makiaveliste, e pameshirshme ndaj cdo lloj oponence politike ne taborrin shqiptar, pra ajo eshte autokratike, anti demokratike dhe anti progresiste. Perderisa eshte e pameshirshme ndaj cdo lloj oponence tek shqiptaret eshte shume konstruktive dhe tolerante edhe ndaj VMRO se dhe LSDM se.

Ali Ahmeti perdor nacionalizmin , retoriken e luftes per te a vene ne sherbim te pushtetit te tij, do gjithe heronjte e kombit gjate luftes se fundit qe u be ne Kosove dhe Maqedoni qe nga Adem Jashari, Zahir Pajaziti ti vendose ne sherbim te pushtetit te tij dhe e perdor Aparatin mediatik dhe aparatin e pushtetit per ti neutralizuar oponentet politik shqiptar duke e suspenduar demokracine tek shoqeria shqiptare.

Opozite shqiptare nuk do te egzistonte sepse fuqia e pushtetit te Ali Ahmetit eshte aq e pameshirshme sa qe gjithmone ka tentuar te eliminoje opoziten shqiptare ne Maqedoni. Por VMRO ja dhe sidomos fuqishem e ka konsoliduar opoziten shqiptare ne Maqedoni kryeministri z. Albin Kurti.

Pra smund te jesh patriot dhe te suspendosh opoziten , cka dmth opozite ide, alternativa te reja politike, force ndryshimi ne nje shoqeri, sepse pa opozite nje shoqeri perfundon ne nje mocal politik ku qelbi i korrupsionit sterpik kudo.

Vetem pasi te jete eliminuar Ali Ahmeti , atehere BDI do te kthehet ne nje parti normale por sdo te kete me MITIN e Ali AHMETIT, sdo te mund deshtimet e tyre ne emer te DESHMOREVE ti mbuloje.
Pra nese shoqeria shqiptare ne Maqedoni clirohet nga klika e Ali Ahmetit kjo eshte merite e kryeministrit te Kosoves z. Albin Kurti qe respektin qe i kane bere shqiptaret e Maqedonise ai ua kthen duke e ndihmuar direkt demokratizimin e kesaj shoqerie.

Politika pa Ali Ahmetin do te kete me pas nje KONKURIM DEMOKRATIK por me VLERA PERSONALE, ME DEBAT DEMOKRATIK DHE DO TE MUND QE GJENERATA E RE TE SJELLE VLERAT E TYRE DHE IDETE E TYRE.

Prandaj eshte me se e nevojshme jo te luftohet BDI , por te pensionohet ALI AHMETI i cili mjaft me deshi pushtetin e tij te legjitimoje ne emer te heronjeve, deshmoreve, vlerve te luftes,
Antaret tjere te BDI Se pa Ali Ahmetin le te konkurojne si gjithe te tjerat por me merita dhe vlerat personale.
Ne keto zgjedhje duhet te pensionohet Ali Ahmeti dhe BDI duhet me pas pa meritat e luftes, deshmoreve te konkurojne me vlerat personale qe kane.

PA DEMOKRATIZIMIN E SHOQERISE SHQIPTARE NE MAQEDONI qe eshte e lidhur ngushte me PENSIONIMIN E ALI AHMETIT , ndersa BDI le te vazhdoje tutje ama nuk eshte e ndershme te pasurohen me ne emer te deshmoreve, se deshmoret nuk e lane me tapi qe ato ti perfaqesojne, ATO I TAKOJNE GJITHE POPULLIT
NUK KA HAPSIRE PER IDE TE REJA , PER PERPARIM DHE KRIJIM TE NJE AMBIENTI PER KULTURE DEMOKRATIKE.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blerim shala

Kërcënimet e tërthorta të Serbisë për Kosovën

rasti-Sopotit

Sopoti – 21 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

edison ypi

Katibim

skender-asani

Idetë e mëdha në thelb kanë kauza mirëkuptimi

putin-balkan

Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

Enver Bytyqi

A ja vlen që shqiptarët të paguajnë kaq shumë për prestigjin e liderit?

opinion

Të ruhemi nga pseudoshkenca e sharlatanëve

Makron Macron

Macroni gjuajti sërish me bazukën e tij – dhe Rusia nuk është objektivi i vetëm

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni-ridefinimi i Maqedonisë

INFO

NA NDIQ