Dronët “BAYRAKTAR”, Peleshi: Monitorim 24 orë, tenderi i ri për avionët “Cugar” do të bëhet nga NATO

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2023

Ministria e Mbrojtjes prezantoi sot bilancin e vitit që lamë pas dhe objektivat për 2023-in. Niko Peleshi tha se shteti do të ndihmohet në shumë sektorë nga informacioni i detajuar që do të sjellin dy satelitët si dhe dronët Bayraktar.

Ministri njoftoi se janë zgjidhur kontratat me ata që riparonin helikopterët Kugar, pasi me to u abuzua.

Dronët “Bayraktar” që Shqipëria do të marrë, do të japin një informacion më të plotë se sa satelitët. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi tregon se si avionët pa pilot do të përdoren për qëllime civile.

Ministri e Mbrojtjes ka marrë një kredi nga Italia për të blerë dy avionë që do të përdoren për emergjencat civile, ndërsa Niko Peleshi njoftoi se helikopterët Kugar nuk janë të gjithë në gjendje pune sepse kompanitë e pajtuara për riparimin e tyre, nuk i janë përmbajtur kontratës.

Ministria e Mbrojtjes po fuqizon qendrën e kibernetikës, dhe synon që me paga të larta, të aplikuara posacërisht për këta ekspertë të informatikës, të rekrutojë më të mirët e tregut./abcnews.al

TË FUNDIT
54 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
14 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
17 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
17 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

ME TE LEXUARA

17 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
14 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
22 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
54 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
22 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
22 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
22 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

LEXO MË SHUMË

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

INFO

NA NDIQ