Dua Lipa, artistja më e transmetuar në Britani më 2020

Këngët e Dua Lipës u transmetuan më shumë se kushdo tjetër në radion dhe televizionin britanik vitin e kaluar, falë albumit të saj fitues të çmimeve Future Nostalgia, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të Ed Sheeran, i cili ka qenë artisti më i transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit që nga viti 2017.

Dy nga këngët e saj të vetme, “Physical” dhe “Don’t Start Now”, ishin ndër 10 këngët më të njohura në valët e Mbretërisë së Bashkuar.

Kënga më e transmetuar në përgjithësi ishte “Blinding Lights” e The Weeknd.

Shifrat u përpiluan nga kompania e licencimit të muzikës PPL, e cila monitoron muzikën e transmetuar në TV dhe radio dhe në pube e klube.

Sipas tabelës, Sheeran ishte artisti i dytë më i transmetuar në vit, i pasuar nga Ariana Grande dhe Sam Smith.

“Future Nostalgia” u publikua vetëm katër ditë pas fillimit të bllokimit të parë të Mbretërisë së Bashkuar marsin e kaluar, një vendim që i shkaktoi yllit disa net pa gjumë.

“Unë kam qenë paksa konfuze nëse është gjëja e duhur për të bërë gjatë kësaj kohe sepse shumë njerëz po vuajnë”, tha ajo në atë kohë.

Albumi rezultoi të ishte kolonë zanore për karantinën e shumë njerëzve, me himnet e tij disko ngritëse që ishin të përsosura gjatë izolimit.

“Ishte një vendim kaq i ndërlikuar, por disa gjëra duhet të jenë vetëm”, tha 25-vjeçari për BBC në fillim të këtij viti. “Unë jam thjesht mirënjohëse që shërbeu si një formë arratisjeje gjatë kësaj kohe”.

“E gjithë ideja ime ishte të krijoja një botë argëtuese që njerëzit të kënaqeshin edhe kur ishin në shtëpi dhe ndihem me fat që pata mundësinë ta bëja atë”, u shpreh ajo.

Future Nostalgia vazhdoi të bëhet albumi më i shitur i vitit 2020 në Mbretërinë e Bashkuar, duke fituar albumin e vitit në Brit Awards dhe albumin më të mirë pop në Grammy.

Suksesi tregtar i “Future Nostalgia” u pasqyrua në praninë e saj të kudogjendur në radio dhe televizion, dhe Lipa është femra e parë që kryeson listën më të transmetuar të PPL që nga Katy Perry më 2014.

“Faleminderit shumë për të gjithë që dëgjuan dhe dashuruan muzikën time gjatë vitit 2020”, tha këngëtarja. “Jam tepër krenare që isha artistja më e transmetuar në radio, TV dhe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”.

“Unë aq shumë dëshiroja që Future Nostalgia të sjellë lumturi gjatë një kohe kaq të vështirë”, deklaroi Dua.

Grafiku i PPL ilustron se si disa këngë kanë jetëgjatësi më të madhe në radio, muaj pasi aio ndalojnë renditjen për pozicionin në Top 40 zyrtare.

Pesë këngë të tjera në tabelën PPL datojnë që nga viti 2019, duke përfshirë Memories nga Maroon 5 dhe Dance Monkey nga këngëtari australian i muzikës pop Tones & I.