Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

Picture of INA
INA

08/06/2023

Në Festivalin Hay në Uells, Dua Lipa u ngjit në skenë dhe përveç muzikës, ndau edhe një pjesë të saj.

Ajo foli për fëmijërinë e saj, përvojat e saj të rritjes në Angli dhe Kosovë, dhe se si e motivuan atë të ndjekë ëndrrën e saj dhe të bëhet një yll i popit. Duke iu referuar kohës kur lëvizte mes Kosovës dhe Londrës këngëtarja është shprehur:

“Kur isha shumë e vogël, ëndërroja të bëhesha një yll i popit, por kurrë nuk kam besuar se ishte diçka që mund të ndodhte në të vërtetë, unë kam qenë “fëmija i vogël” gjithë jetën time. Që herët kuptova natyrën e dyfishtë të trashëgimisë sime. Njerëzit gjithmonë më pyesin se nga vjen emri im. Isha krenare për këtë, por kur isha më e re doja të më thërrisnin diçka si Hanna, diçka normale dhe angleze”.

Dua Lipa u shpërngul në Kosovë në moshën 11-vjeçare me prindërit e saj, por në moshën 15-vjeçare u kthye në Londër për të përfunduar shkollën e mesme.

Ky tranzicion ishte i vështirë, por në moshën 17-vjeçare ajo ishte e vendosur të ndiqte një karrierë në muzikë.

“Babai im thotë se është e vështirë të më thuash jo. Unë insistova shumë. Sapo kisha filluar të shkruaja shumë, punoja me një producent. Isha 17 vjeç. Më ofruan një marrëveshje por producenti Felix më tha të merrja një avokat, i cili më tha të mos firmosja. Më pas më ndihmuan të hyja në studio” .

Vajza që ndjeu se nuk kishte një profil, tashmë është e njohur për të gjithë si një yll ndërkombëtar.

TË FUNDIT
31 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
33 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
2 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
2 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
2 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria e re deri më 20 qershor, bëhen të ditur disa nga emrat e ministrave
19 orë
Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën
31 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
1 ditë
Përçarje brenda koalicionit Fronti Evropian? – Këto janë detajet e fundit
7 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
24 orë
Sali Berisha kryetari zyrtar i PD
4 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
1 ditë
Disa rajone në Maqedoni në fazë portokalli – institucionet me rekomandime

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ