Dua Lipa për ‘Rolling Stone’: Në Kosovë ishte më sigurt se në Londër, por shkolla ishte shumë më e vështirë

INA
INA

17/01/2024

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka zbuluar së fundmi në një intervistë për revistën prestigjioze Rolling Stone se si periudha e shkollës në Kosovë ka qenë një kohë veçanërisht e vështirë për të.

E njohur për hitet e saj si “New Rules” dhe “Levitating”, Dua tani mban botën në gishtat e saj, por rruga deri në këtë sukses ka qenë gjithçka përveçse e lehtë. Në intervistën e saj, ajo reflekton mbi kohën kur familja e saj u kthye në Prishtinë pas luftës dhe sfidat që ajo përjetoi si nxënëse atje.

“Pas luftës, u kthyem në Kosovë dhe për mua ishte si parajsë, duke dalë më shumë dhe duke lëvizur më e pavarur”, thotë Dua. “Megjithatë, shkolla ishte një tjetër histori. Ishte shumë më sfiduese; fëmijët po mësonin gjëra që unë nuk i kisha njohur ende”. Ajo përmend specifikisht fizikën, kiminë dhe matematikën si lëndë të cilat i gjeti të vështira.
“[Shkolla] Ishte shumë më e avancuar se në Londër. Fëmijët po mësonin gjëra që unë mendova se kisha kohë për t’i mësuar. Unë bëja thyesa në Londër dhe algjebër në Kosovë”, tregon këngëtarja e famshme.

Shkëmbimi kulturor dhe akademik duket se e ka shtyrë Dua Lipën të përballet me sfida të reja dhe të zbulojë potencialin e saj të brendshëm. “Ndoshta unë lulëzoj kur ndjehem e sfiduar, ose kur njerëzit mendojnë se nuk kam aftësi”, reflekton ajo duke qeshur. Historia e saj për bastet e bëra me nënën e saj për të marrë rezultate të mira në shkollë, dhe si rezultat arrin të fitojë të drejtën për të bërë një ‘piercing’, tregon për ambicien dhe përkushtimin e saj që nga rinia.

Edukata e saj është një dëshmi në përballjen me një sistem akademik më të vështirë në Kosovë, por kjo përvojë e ka ndihmuar në formësimin e karakterit dhe etikës së punës që e ka çuar në suksesin e saj të sotëm. Edhe në ditët e vështira në fillimet e karrierës së saj, ku presioni i ndërlikimeve të famës bëhet i ndjeshëm, Dua ka treguar se ka mësuar të përballet me kritikat dhe të vazhdojë përpara.

Ndërsa karriera e saj vazhdon të lulëzojë, Dua mbetet e vendosur të rrumbullakojë suksesin e saj me një ndikim pozitiv social dhe qëndrimet e saj politike, duke shprehur një imazh të ndershëm dhe të përkushtuar ndaj çështjeve që i interesojnë. Kjo qasje i ka dhënë asaj një vend të veçantë në zemrat e fansave dhe admiruesve anembanë botës, dhe siç tregon intervista e saj, Dua Lipa është më shumë se vetëm një emër – ajo është një zë për ndryshim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

labinot gashi labi

Labinot Gashi përfundon rrugëtimin në KTV, del me deklaratë

sara silvi

Tha se kanë patur lidhje/ Dalin fotot e Sarës me banorin e ri (FOTO)

ZHAKU

“Kam tradhtuar”, Zhaklin Lekatari tregon pse e bëri

sara silvi

“Mos na bëhet xheloz Bardhi” – Sara përqafohet me ishi-n e saj

shkurte-fejza-600x360 (1)

Burri i Shkurte Fejzës: Shpëtova pa pasoja të rënda, gruaja dhe fëmijët e mi kanë përjetuar skena të dhimbshme

arta kabashi

Pas daljes nga Big Brother VIP 3, Arta Kabashi reagon për herë të parë

gazi juli

Kush mund të largohet sonte nga Big Brother VIP Albania, këta banorë shihen si më të rrezikuar (FOTO)

julian deda

Gjygji i banorëve të BBV, Juli: Në qoftë se kam bërë vetëm unë gabime, pranoj të dal nga shtëpia

ilnisa meritoni

Momente romantike mes Ilnisës dhe Meritonit: Je dashuria ime!

INFO

NA NDIQ