Shumë qytetarë të Maqedonisë ende duan të ikin, cilat shtete i preferojnë për jetë?!

ina-online
ina-online

12 Shtator, 2023

Shumë hulumtime që janë bërë në Maqedoni tregojnë se 30, 40 ose gati 60 për qind e njerëzve do të largoheshin nga Maqedonia dhe do të vazhdonin jetën jashtë vendit, shkruan Faktor.mk.

Vetëm vitin e kaluar në dhjetor u njoftuan të dhënat se 90 për qind e të rinjve duan të largohen. Qytetarët i shqetësojnë pagat e ulëta, papunësia, korrupsioni.

I pyetëm qytetarët në cilat shtete duan të lëvizin. Përgjigjet e tyre janë të ndryshme, por ata duan të jetojnë në vende me një standard të mirë.

“Do të shkoja në Amerikë, për shkak të mënyrës së jetesës dhe gjuhës. Shumë njerëz nga Dellçeva janë shpërngulur dhe po shpërngulen. “Ai që dëshiron të largohet ia del mbanë,” tha Daniela J. nga Dellçeva.

Një banore e Probishtipit thotë se nëse ndonjëherë largohet nga Maqedonia, zgjedhja e saj do të ishte një nga vendet evropiane.

“Për momentin nuk po mendoj të shkoj, këtu jam mirë, por nëse shkoj diku jashtë do të zgjidhja Gjermaninë, Anglinë, sepse ka shumë probishtip që janë shpërngulur atje dhe dua një vend me një standard dhe kushte të mira jetese”, tha ai Magdalena J. nga Probishtip.

Një banor i Resnjës thotë se të rinjtë emigrojnë në vende të ndryshme, në tokën evropiane, por edhe përtej oqeanit.

“Jam kthyer nga Kanadaja dhe nuk kam në plan të shkoj askund, por të rinjtë po shpërngulen kudo, në Amerikë, Kanada, Evropë. Që nga viti 2016, ka pasur një eksod më të madh. Në pak vite mendoj se janë shpërngulur 3000 banorë të Resnjës”, thotë Boris S. Nga Resnja.

Metodija Stojçeski nga Unioni i të rinjve të Krushevës shpjegon se të rinjtë në vendin tonë zakonisht dëshirojnë të shpërngulen në Gjermani, SHBA dhe vetëm atëherë përmendin shtetet tjera evropiane.

“Për sa i përket emigrimit, zgjedhja e parë e tyre është Gjermania, pastaj përmendin SHBA-në, dhe zgjedhja e tretë dhe e katërt është Italia, ku ka emigrantët tanë në Milano, Venecia dhe një numër më i vogël janë për Britaninë. Ata duan të largohen për shkak të një standardi më të mirë, në vendet ku sundon ligji, ka një sistem të mirë ligjor, kujdes social dhe shëndetësor. Krushevasit po emigrojnë në Gjermani dhe Slloveni. “Një bashkëqytetar ynë shkoi në Lubjanë, hapi një kompani dhe tërhoqi tre dhjetëra familje Krushev”, thotë Stojçeski.

Statistikisht, numri i të rinjve në Maqedoni është ulur për gjashtë për qind ndërmjet dy regjistrimeve nga viti 2002 deri në vitin 2021. Vlerësimet janë se më shumë se 77 mijë të rinj që kanë lindur në vend kanë shkuar jashtë vendit gjatë viteve të fundit./Faktor.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickoski

“Kjo nuk do të ndodhë”, Mickoski i bindur se asnjëri nga 44 deputetët e VMRO-së nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Pa Ligj për konfiskim të pasurisë në procedurë civile, nuk mund të kemi luftë kundër korrupsionit dhe krimit

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

720632AE-5507-47CA-B690-47C76770F387

Besimi takoi ambasadoren amerikane: Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në BE

INFO

NA NDIQ