Duke filluar nga nesër, një ‘bos’ i ri për Europën në Departamentin e Shtetit

Picture of INA
INA

04/10/2023

Senati Amerikan me një votim 67 pro dhe 31 kundër miraton më në fund emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar të Shtetit (Për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike).

O’Brien që ka shërbyer dikur si ndihmës i afërt dhe këshilltar i ish-Sekretares së Shtetit Madeleine Albright është nga njohësit më të mirë të rajonit të Ballkanit në Departamentin e Shtetit.

Le të shpresojmë që nën drejtimin e tij do të ketë ndryshime në punën në mos përbërjen e ekipit të diplomatëve që merren me Ballkanin. Zyrtarja që ka mbajtur këtë post përpara tij, Karen Donfried, nuk ka pasur shumë njohuri të drejtpërdrejtë për këtë hapësirë gjeopolitike.

Vota në Senat shënon edhe mbarimin e mandatit si zëvendësuese në këtë post të diplomates Yuri Kim, ish-Ambasadore e SHBA-së në Shqipëri. (shkruan:Ruben Avxhiu/Illyria)

TË FUNDIT
5 minuta
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
3 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
4 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
6 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
10 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
10 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
8 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
21 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
6 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
19 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

INFO

NA NDIQ