Dy anketa brenda 24 orëve, por krejt ndryshe!

Picture of ina-online
ina-online

09/10/2023

Brenda 24 orëve në Maqedoninë e Veriut janë publikuar dy anketa për rejtingun e partive politike dhe për vlerësimet e qytetarëve lidhur me atë se kah po shkon vendi, përcjell INA.

Bëhet fjalë për anketat e realizuara nga Market Vision për nevojat e portalit “mkd.mk”, si dhe një anketë të realizuar nga agjencioni “Stratum” për javoren “Fokus”.

Por të dhënat që publikohen thuajse janë kontradiktore dhe shkaktojnë huti, sepse ka mendime krejtësisht ndryshe.

Sipas anketës së Market Vision sa i përket rejtingut të liderëve politik, 12.3% i besojnë Hristijan Mickoskit të VMRO-DPMNE, 3.5% për Dimitar Kovaçevskin e LSDM, 3.7% për Ali Ahmetin e BDI-së, 3.1% për Dimitar Apasievin e Të Majtës, 0.9 % për Bilall Kasamin e Lëvizjes BESA, 0.4% për Izet Mexhitin e LD-së, 0.3% për Afrim Gashin e Alternativës, ndërsa nuk është në anketë Arben Taravari i ASH-së dhe në vend të tij nga ASH është shkruar Ziadin Sela me 0.3%.

с

Po ashtu sipas kësaj ankete, një e katërta e të anketuarve thanë se në zgjedhjet e ardhshme do të votojnë për partinë politike VMRO-DPMNE (25,1%), e ndjekur nga BDI me 9,7%, LSDM me 9,5% dhe Levica me 7,1%, ASH me 3.1%, Lëvizja BESA me 2.5%, Lëvizja Demokratike 1%, Alternativa 0.9%, PDSH 0.4%, Partia Maksim Dimitrievskit 1.1%, etj.

с

Ndërsa anketa e realizuar nga agjencioni “Stratum R&D” në fillim të këtij muaji për nevojat e javores “Fokus” tregon të dhëna tjera.

Lidhur me rejtingun e liderëve të partive dhe cili është më i preferuari: 12.8% janë deklaruar për Kovaçevskin e LSDM-së, pas tij është ish-lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevsdki me 11.1% dhe i treti radhitet Mickoski i VMRO-DPMNE-së me 10.5%.

Tek liderët shqiptarë: Ali Ahmeti me 4.7%, Arben Taravari me 3.1%, Bilall Kasami me 2.4%, Izet Mexhiti me 1.4%, Afrim Gashi me 1.3%.

Sa i përket partive politike: 15.8% do të votonin për LSDM, 10.1% për VMRO-DPMNE-në, 6.2% për BDI, 4.2% për koalicionin BESA, AAA, LD, dhe 2.7% për ASH-në, etj.(INA)

TË FUNDIT
37 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
38 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
1 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

ME TE LEXUARA

17 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale
1 ditë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
20 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
15 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

INFO

NA NDIQ