Dy dekada nga Samitit i Selanikut, Maqedonia dhe rajoni mbetën në baltë

Picture of INA
INA

21/08/2023

Muhamer Pajaziti

20 vite më parë në Samitin e Selanikut të organizuar nga BE-ja u konfirmua pa mëdyshje një perspektivë evropiane për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.

Një nga fjalitë e deklaratës së miratuar nga kjo ngjarje e rëndësishme ishte: “E ardhmja e Ballkanit është brenda Bashkimit Evropian”.

Në këtë samitë, udhëheqësia evropiane kishte ndarë detyrat për vendet e rajonit, duke identifikuar fushat si bashkëpunimi, duke përfshirë tregun e lirë rajonal; heqjen e vizave për udhëtim në rajon, luftimin e krimit të organizuar; korrupsionin etj.

Të gjitha këto mbetën dëshira dhe një strategji e procesit të zgjerimit dhe thellimit evropian që nuk u realizuar kurrë.

Shtetët e rajonit tonë me një malë kontestesh të hapura, me probleme të brendshme ndëretnike, me ekonomi të rrënuara, me korrupsion të hatashëm, me krim të organizuar mbetën në vendnumëro.

Kroacia iku me trenin e shpejtë, Bullgaria dhe Rumania u pranuan, duke u bazuar jo në kriteret evropiane por në vendime politike, ndërsa vendet tona mbetën si makina të prishura që nuk dhizen dotë.

Gjeopolitika luajtin rol në integrimin e këtyre vendeve në NATO, por jo në Bashkimin Evropian.

Faji është i qeverive tona, por edhe i mos unitetit evropian në politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Tani kur ndikimi rus po rritet me shpejtësi në rajonin tonë, BE-ja është këndellur pak, por ne dhe fqinjët tanë po ngatërrohemi me këmbët tona.

TË FUNDIT
11 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
11 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
14 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

ME TE LEXUARA

11 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
22 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
17 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

zjarr

13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ