Dy deputetë mohojnë se do t’i bashkohen VMRO-DPMNE-së

Picture of ina-online
ina-online

17/05/2024

Kreu i PRSD-së, Goran Misovski dhe kryetarja i Partisë Liberal Demokrate, Monika Zajkova që në zgjedhjet parlamentare ishin pjesë e koalicionit të udhëhequr nga LSDM-ja, mohojnë se do të kalojnë në koalicion me VMRO-DPMNE-në.

Këta emra u përmendën gjithnjë e më shumë. sidomos pas deklaratës së djeshme të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski se kanë siguruar 61 deputetë, përkatësisht se tre deputetë kanë kaluar në shumicën e tyre, që numëron 58 mandate deputetësh.

“Ne do të veprojmë si opozitë, ndërsa për mënyrën se si do të funksionojmë organizativisht do të vendosin organet e partisë pas seancës konstituive”, tha Misovski në një deklaratë për media.

Zajkova, nga ana tjetër, njoftimet në rrjetet sociale se po kalon në VMRO i quajti porosi nga qarqe partiake.

“Ka nga ata që agjituan dhe punuan kundër partisë së tyre dhe sot po bëjnë sërish presion. Synimi dhe fokusi ynë për momentin është rivotimi në njësinë 5 ku janë 3521 votues. Shanse të mëdha për mandat ka edhe kandidati i partisë sonë. Nëse koalicioni ynë fiton 110 vota më shumë se rezultati aktual, atëherë deputet do të bëhej Bobi Mojsoski dhe do të largohej Ismail Jahoski nga BDI. Prandaj i bëj thirrje që të përmbahen nga spekulimet dhe të votojnë numrin 1 të mërkurën”, ka thënë Zajkova në një prononcim për portalin Lokalno”.

Ndryshe, në koalicionin e LSDM nga partitë tjera si deputetë fituan Monika Zajkova nga PLD dhe oran Misovski dhe Sonja Mirakovska nga PRSD.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

11 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
16 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
11 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
16 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
10 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
16 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
10 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
15 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ