Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

INA
INA

27/02/2024

Dy kosovarë dhanë një kontribut jetik për komunitetin ku jetojnë në Suedi në fundjavë, duke i shpëtuar jetën një personi që ra në ujë.

Kur po ktheheshin në shtëpi nga turni i tyre i punës, rojet e sigurisë Gjelal Mulaj dhe Aziz Berisha panë një burrë të dehur, i cili ra në ujë.

Pas një përpjekjeje dramatike, ata më në fund arritën ta shpëtonin atë.

“Nuk do të ngrihej dot vetë”, tha kosovari Aziz Berisha për mediat suedeze.

Berisha dhe Mulaj sapo kishin përfunduar turnin e tyre si roje sigurie në Värnamo dhe ishin nisur për në shtëpi.

“Nuk e di nga e kam marrë forcën. Ai ishte edhe i rëndë edhe i lagësht”, thotë ai.

Më pas, si Gjelali ashtu edhe Azizi janë vlerësuar për veprimin e shpejtë dhe të vendosur.

“Ndihem mirë që mundëm të shpëtonim një jetë. Ndihemi krenarë, kemi punuar disa vite në këtë profesion dhe duam të ndihmojmë njerëzit në situata të ndryshme”, thotë Azizi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

zvicer-1

Gjeneva mund të kërkojë taksi elektrike nga viti 2030

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

INFO

NA NDIQ