Dy personazhe reale shqiptare në skenën e teatrit zviceran

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Politikania e njohur si ish kryeparlamentarja e parë me prejardhje të huaj e Kantonit të Lucernit, Ylfete Fanaj dhe këngëtarja e njohur e rapit, Loredana Zefi.
Skena e teatrit “Kleintheater” të Lucernit, të hënën mbrëma ishte në “zotërim” të dy grave të njohura shqiptarozvicerane: politikanes së njohur si ish kryeparlamentarja e parë me prejardhje të huaj e Kantonit të Lucernit, Ylfete Fanaj dhe këngëtares së njohur të rapit, Loredana Zefi.

Dy zonjat e përmendura përfaqësojnë dy profile skajshmërisht të ndryshme mes vete, prandaj dhe bërja bashkë e tyre në një skenë, me dialogë fiktivë përbën një sfidë për Jeton Nezirajn, autorin e tekstit të shfaqjes “King Lori #Instagration” që u dha më 7 shkurt, si premierë në Lucern, shkruan albinfo.ch.

Ajo që i bashkon Ylfeten dhe Loredanën është prejardhja e tyre shqiptare nga Kosova dhe njëherësh vendi ku ato jetojnë dhe janë socializuar, Kantoni i Lucernit.

Premiera “King Lori#Instagration” ka hapur njëherësh festivalin “Unfrisiert Festival” (Në përkthim të lirë “Festival i paqethur” 🙂 ) që mbahet në Lucern.

Në këtë shfaqje jokonvencionale janë përfshirë grupi zviceran-kosovar me Jeton Nezirajn si autor dhe Katharina Cromme si regjisore. Bëhet fjalë për një bashkëprodhim në mes të “Kleintheater Luzern”, Institutit të Cyrihut për Artet në Lëvizje dhe Qendrës Multimedia Prishtina.
Ideja që përshkon shfaqjen është integrimi i të huajve, respektivisht sfidat dhe keqkuptimet që karakterizojnë një proces të tillë, kur bëhet fjalë për shqiptarët dhe Zvicrën.

Në një skenografi të pangarkuar – që përbëhet vetëm nga një smartfon mbidimensional – zhvillohet veprimi i gjithë shfaqjes, gjegjësisht i dy aktoreve që bartin gjithë barrën e saj, Susanne Abelein dhe Marie Gesien.

Abelein në rolin e Ylfete Fanajt mishëron figurën e një politikaneje tipike, të përgjegjëshme zvicerane, e cila, megjithatë ndesh në kufijtë e saj si person me prejardhje të huaj dhe si grua politikane.

Në përgjithësi, shfaqja kryen misioin e saj, atë të sfidimit të temës së integrimit dhe të paragjykimeve e klisheve, duke u shërbyer njëkohësisht me klishe, të ngjyrosura tashmë me humor dhe vetironi.

(Fotot: Mali Lazel)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1365

VIDEO/ Ministrja serbe e Kulturës lëshon sallën pasi Kosova merr çmim në Biennalen e Venedikut

treni

BE po shpërndanë bileta falas për udhëtime me tren nëpër Evropë, edhe Maqedonia e Veriut në listë

karnavalet ilire bozovc

Karnavalet Ilire në Bozovcë të Tetovës. Mehmedi: Të kujtojmë të kaluarën dhe traditën e këtij karnevali

filmi-Dita-e-Gruas-Musa-Ismail

Filmi “Biznesi i kënaqësisë” fitoi çmimin e filmit më të mirë artistik në “Riverside Film Festival” në Kaliforni të SHBA-ve

komedi kushtrim qerimi avni shkodra sopi

Një Stand Up Comedy e veçantë në Kumanovë (Foto)

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

vlen berlin

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

vlen berlin

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

andi vranja

Djaloshi që la Amerikën për të veshur uniformën e policisë së Kosovës

INFO

NA NDIQ