Dy propozimet e VMRO-së? – Opozita thirrje kryeministrit për ta ndarë mendjen

Picture of ina-online
ina-online

11/06/2023

LSDM të thotë se cilin nga dy propozimet e kryetarit Mickoski që mbrojnë identitetin dhe mundësojnë integrimin në BE e pranon, përndryshe nuk ka nevojë për negociata. Kështë kanë thënë sot nga VMRO-ja opozitare përmes një reagimi drejtuar opinionit dhe qeverisë, përcjell KlanM.

Nga opozita i bëjnë thirrje kryeministrit Kovaçevski që të inkurajohet dhe të marrë guximin që t’iu tregojë qytetarëve se cilin propozim e pranon e të mos manipulojë, sipas

“E para, vlefshmëria e shtyrë e ndryshimeve kushtetuese kur Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së dhe qeveri kalimtare pa BDI. E dyta, zgjedhjet në vjeshtë, garanci nga institucionet e BE-së për identitetin shekullor maqedonas, një paketë ndihme nga Komisioni Evropian për ekonominë dhe qytetarët maqedonas dhe një kërkesë për Bullgarinë për zbatimin e të paktën 3 aktgjykimeve të GJEDNJ-së lidhur me maqedonasit në Bullgari. Edhe pas zgjedhjeve, partia që do të jetë opozitë duhet të mbështesë qeverinë dhe shtetin në zbatimin e këtyre hapave”, thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së, përcjell KlanM.

Nëse Kovaçevski nuk deklarohet për njërin nga këto propozime, sipas VMRO-së, më mirë të mos e vazhdojë më këtë temë.

TË FUNDIT
2 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

17 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
24 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
17 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
3 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
24 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

INFO

NA NDIQ