Dy të tretat e kreut shtetëror në SHBA, Talat Xhaferi mbetet ‘zot” shtëpie

Picture of INA
INA

20/09/2023

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski dhe kryeministri Dimitar Kovacevskit janë në vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga tre përfaqësuesit e kreut shtetëror, vetëm kryeparlamentari Talat Xhaferi gjendet në shtëpi.

Pendarovski është duke u udhëhequr delegacionin shtetëror në sesionin e 78 të të Asamblesë së Përgjithshme në OKB. Kryeministri Kovacevski vizitën e tij në Nju Jork po e shfrytëzon duke u takuar me përfaqësues të SHBA-ve dhe BE-së. Përherë të parë, dy krerët e shtetit në të njëjtën kohë janë në Nju Jork, sepse përfaqësimi i tyre në këtë organizatë është i rregulluar me rrotacion.

Presidenti është duke u shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Elizabeta Gjorgievska, zv/kryeministri, Fatmir Bytyqi dhe ministria i jashtëm Bujar Osmani. Edhe kryeministri nuk është vet, me të është z/kryeministri tjetër, Bojan Mariciq.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

ME TE LEXUARA

15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
22 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
21 orë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

INFO

NA NDIQ