Dy turistët zviceran i zë orteku në bjeshkët e Kuksit, shpëtohen nga Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës

INA
INA

22/01/2024

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor i Kosovës, njofton se një skuadër e tyre gjendet në një operacion të ndërlikuar dhe me rrezikshmëri të lartë të kërkim- shpëtimit në afersi të fshatit Çajë, ne zonën e Kukësit, Shqipëri.

Kjo skuadër për më shumë se 13 orë ka bërë lokalizimin e dy turistëve zviceran të cilët si pasojë e reshjeve të dendura të borës në ditët e fundit, kanë pësuar nga orteku i cili i ka zënë brenda.

Njoftimi i plotë:

NJOFTIM!

Një skuadër e ShKShMK, gjendet në një operacion të ndërlikuar dhe me rrezikshmëri të lartë të kërkim- shpëtimit në afersi të fshatit Çajë, ne zonën e Kukësit, Shqipëri.

Për më shumë se 13 orë në aksion, është bërë lokalizimi i dy turistëve zviceran të cilët si pasojë e reshjeve të dendura të borës në ditët e fundit, kanë pësuar nga orteku i cili i ka zënë brenda. Në orët e vona të mesnatës është bërë nxjerrja e tyre nga orteku nga anëtarët e ShKShMK-së, ku rrezikshmëria dhe zona tepër e papërshtatshme për intervenim dhe logjistikë, e kanë bërë këtë aksion tepër të ndërlikuar.

Turistët janë në gjendje stabile shëndetësore, duke pësuar hipotermi dhe dyshohet për fraktura të gjymtyrëve, të cilat mbesin të vërtetohen nga ekzaminimet e mëtutjeshme mjekësore.

Pritet të bëhet evakuimi i tyre përmes helikopterit të Emergjencave Shtetërore të Shqipërisë.

Për informata më të hollësishme ju njoftojmë me kohë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

protesta tirane opozita pd

Protesta e opozitës në Tiranë, përleshje me policinë, Berisha fjalim nga arresti shtëpiak, Rama në Turqi

Agim Nesho

Nesho: Vuçiç po përgatit planin për super-Jugosllavinë e Madhe

rama erdogan

Rama viziton sot Turqinë, pritet të nënshkruajë disa marrëveshje me Erdoganin

enver hoxha

​33 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha

bari delet

Mes tufës së deleve që 11 vjeç, rrëfimi i çobanit në Kukës: Kam 150 krerë, punë e vështirë por e bukur

gjuha shqipe alfabeti manastir

Elita intelektuale shqiptare me peticion: Largoni nga ekranet sharlatanët që po vrasin shqipen

Blinken Edi rama

Dhuratat e mesazhet e fuqishme, gjithçka që nuk u pa nga vizita e Blinkenit në Tiranë

antoni blinken

Blinken viziton sot për herë të parë Tiranën, axhenda dhe rrugët që bllokohen

Bardhi noka

Gazment Bardhi: Sali Berisha është kryetar i opozitës

INFO

NA NDIQ