Dybala-Lukaku “show”, Roma triumfon 7-0 në “Olimpico”

Picture of INA
INA

18/09/2023

Rikthehet Roma. Skuadra e Jose Mourinhos shkatërroi 7-0 Empolin në “Olimpico”, në një ndeshje perfekte, ku nuk munguan eurogolat.

Ky ishte suksesi më i thellë i verdhekuqve në drejtimin e “Special One”. Minuta e parë, sulmi i parë i vendasve dhe penallti. E shkaktuar nga prekja me dorë e mbrojtësit polak Sebastian Walukiewicz.

Ekzekutimin e mori përsipër Paulo Dybala, i cili ia doli të shënonte përballë Etrit Berishës. Vendasit në avantazh, dhe goli i parë sezonal në Serie A për argjentinasin, i cili nuk u ndal me kaq.

Goli çliroi Romën, që gjeti edhe golin e dytë në minutën e tetë. Me anë të Renato Sanches, i cili shijoi golin e parë në Serie A.

Ndërkohë, Ardian Ismajli (u fut në pjesën e dytë) dhe Stiven Shpendi ishin në stol në këtë ndeshje për Empolin. Skuadër që e ka filluar shumë keq sezonin aktual në kampionatin italian.

Roma iu afrua golit të tretë në minutën e ’19. Leandro Paredes provoi eurogolin nga goditja e këndit, por traversa shpëtoi Berishën.

Ndërkohë që Roma kaloi në fundin e pjesës së parë në avantazh të trefishtë falë autogolit të Alberto Grassit.

Kaq për 45 minutat e para, teksa Dybala shënoi të dytin personal dhe të katërtin për skuadrën e Jose Mourinhos në minutën e 55′. Falë një finalizimi plot klas.

Traversa i mohon tripletën 29-vjeçarit, teksa Empoli goditi shtyllën me anë të Baldanzit. Goli i pestë për Romën erdhi në minutën e 80′.

Në fund pati festë edhe për mbrojtësin Gianluca Mancini, i cili kompletoi fitoren 7-0 të Romës. Ndërkohë që Empoli përjetoi një mbrëmje “horror” në kryeqytetin italian./ Super Sport

Top Channel

TË FUNDIT
2 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
2 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
1 ditë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së
1 ditë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
1 ditë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
1 ditë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

LEXO MË SHUMË

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

INFO

NA NDIQ