Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

Picture of INA
INA

15/06/2024

“Dyert e shkollave fillore vazhdojnë të mbeten të hapura për nxënësit, megjithatë shumica e tyre mungojnë, shkak për këtë, siç thonë nxënësit dhe mësimdhënësit janë temperaturat e larta dhe mungesa e koncentrimit”, raporton Ajnur Bafqari, gazetare.

Alsat vizitoi disa nga shkollat fillore të kryeqytetit, ku në shumicën prej tyre sot nuk ka pasur mësim, kryesisht janë zhvilluar aktivitete argëtuese e kulturore.

“Nuk kemi mbajt mësim, nuk na kanë treguar nëse i kemi orët e shkurtuara ose jo…A ado të vini të hënën. Besoj se po se kanë thënë se do bëjmë parti…”, tha një nxënëse.

“Te një klasë s’janë shumë persona, por kanë ardh”, deklaroi një nxënëse.

“Orët e para nuk vinin, shumë pak vetë vinin… Shumë nxehtë nuk dëshironin të vijnë.. të hënën disa po disa jo.. Sot jo, nuk kemi mbajt mësim, vetëm librat i morëm”, shtoi një nxënës.

“Mirë, vetëm se shumë nxehtë…

Të hënën a keni me ardh?

Po kemi me ardh, vetëm një orë kemi me mbajt, orë kujdestarie… Po kemi bërë përsëritje, I kemi përfundu notat. Orari të enjten edhe të premten I kemi pas nga 30 minuta, s’I kemi mbajt krejt orët”, tha një nxënëse.

Edhe mësimdhënësit pajtohen se këto ditë mësimi nuk ishte efektiv.

“Me të vërtetë u ballafaquam me temperatura shumë të larta, nuk kishte aspak efekt mësimi, dritare dhe dyer të hapura, koncentrimi minimal ishte te fëmijët”, deklaroi një mësimdhënëse.

Për shkak të pushimit pranveror, këtë vit për herë të parë filloristët ndjekin mësimin deri më 17 qershor. Ministria e Arsimit kishte rekomanduar që për shkak të temperaturave të larta nxënësit të mësojnë me orë të shkurtuara, por sipas të dhënave në terren tani pesë ditë apo nga e hëna thuajse mësim nuk është zhvilluar në shkolla.

TË FUNDIT
5 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja
2 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
2 ditë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 javë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

ME TE LEXUARA

1 ditë
​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja
5 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

LEXO MË SHUMË

tetova vera tetovare

Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

ali podrimja

​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja

Ministria-Arsimit

MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit

shpresa sinani

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

cerdhe

Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!

vesna-janevska-780x439

Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim

nuhi vinca

Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

librat-780x439

Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

INFO

NA NDIQ