Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

Picture of INA
INA

14/06/2024

“Dyert e shkollave fillore vazhdojnë të mbeten të hapura për nxënësit, megjithatë shumica e tyre mungojnë, shkak për këtë, siç thonë nxënësit dhe mësimdhënësit janë temperaturat e larta dhe mungesa e koncentrimit”, raporton Ajnur Bafqari, gazetare.

Alsat vizitoi disa nga shkollat fillore të kryeqytetit, ku në shumicën prej tyre sot nuk ka pasur mësim, kryesisht janë zhvilluar aktivitete argëtuese e kulturore.

“Nuk kemi mbajt mësim, nuk na kanë treguar nëse i kemi orët e shkurtuara ose jo…A ado të vini të hënën. Besoj se po se kanë thënë se do bëjmë parti…”, tha një nxënëse.

“Te një klasë s’janë shumë persona, por kanë ardh”, deklaroi një nxënëse.

“Orët e para nuk vinin, shumë pak vetë vinin… Shumë nxehtë nuk dëshironin të vijnë.. të hënën disa po disa jo.. Sot jo, nuk kemi mbajt mësim, vetëm librat i morëm”, shtoi një nxënës.

“Mirë, vetëm se shumë nxehtë…
Të hënën a keni me ardh?
Po kemi me ardh, vetëm një orë kemi me mbajt, orë kujdestarie… Po kemi bërë përsëritje, I kemi përfundu notat. Orari të enjten edhe të premten I kemi pas nga 30 minuta, s’I kemi mbajt krejt orët”, tha një nxënëse.

Edhe mësimdhënësit pajtohen se këto ditë mësimi nuk ishte efektiv.

“Me të vërtetë u ballafaquam me temperatura shumë të larta, nuk kishte aspak efekt mësimi, dritare dhe dyer të hapura, koncentrimi minimal ishte te fëmijët”, deklaroi një mësimdhënëse.

Për shkak të pushimit pranveror, këtë vit për herë të parë filloristët ndjekin mësimin deri më 17 qershor. Ministria e Arsimit kishte rekomanduar që për shkak të temperaturave të larta nxënësit të mësojnë me orë të shkurtuara, por sipas të dhënave në terren tani pesë ditë apo nga e hëna thuajse mësim nuk është zhvilluar në shkolla. /Alsat.mk

TË FUNDIT
35 minuta
Fatmir-Bytyqi
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
3 orë
vlora hyseni
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
3 orë
policia serbe vrasje serbi
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gj...
3 orë
janusz bugajski
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjent...
12 orë
policia kosoves
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vucic- Svecla
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklar...
3 orë
janusz bugajski
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjent...
1 ditë
incidenti haracine
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim...
3 orë
policia serbe vrasje serbi
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gj...
1 ditë
qeveria e maqedonise
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
3 orë
vlora hyseni
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
1 ditë
Afrim Gashi
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin p...
35 minuta
Fatmir-Bytyqi
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

LEXO MË SHUMË

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

policia-haracine

Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

INFO

NA NDIQ