E dëshmojnë edhe shkencëtarët: Agjërimi e rigjeneron tërë sistemin e imunitetit

INA
INA

25/12/2023

Agjërimi, qoftë edhe për vetëm tri ditë, mund ta rigjenerojë tërë sistemin e imunitetit. Ky rigjenerim mund të ndodhë edhe në pleqëri, sipas shkencëtarëve të cilët zbulimin e tyre e kanë përshkruar si “të jashtëzakonshëm”

Pavarësisht se agjërimi mund të jetë kritikuar nga nutricionistët si dietë e pashëndetshme, hulumtimet e reja sugjerojnë se uria shkakton që trupi të fillojë prodhimin e qelizave të reja të bardha të gjakut, të cilat i luftojnë infeksionet.Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë Jugore thonë se ky zbulim mund të jetë në veçanti i mirë për personat që vuajnë nga sistemet e dëmtuara të imunitetit, siç janë pacientët të cilët i nënshtrohen kimioterapisë.

Veç kësaj, agjërimi i ndihmon edhe personat e vjetër, sistemi i imunitetit të të cilëve bëhet më pak efektiv me moshën, gjë që e bën më të vështirë parandalimin e sëmundjeve të zakonshme, transmeton Telegrafi.Agjërimi ndihmon në heqjen e pjesëve të dëmtuara apo të vjetra nga sistemit, pra pjesëve të parëndësishme.

Pra, nëse filloni agjërimin me një sistem të dëmtuar nga kimioterapia apo plakja, agjërimi mund të gjenerojë, në plotë kuptimin e fjalës, një sistem të ri të imunitetit.

Shkencëtarët gjithashtu kanë zbuluar se agjërimi afatgjatë e zvogëlon enzimën PKA, e cila është e lidhur me plakjen dhe hormonin i cili e rritë rrezikun për kancer dhe rritje të tumorit.

Agjërimi 72-orësh i mbron pacientët me kancer kundër ndikimit toksik të kimioterapisë. Kjo sepse kimioterapia mund të shpëtojë jetë, por këtë e bën duke shkaktuar dëme masive në sistemin e imunitetit. Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se agjërimi i shmangë disa nga efektet e dëmshme ë kimioterapisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ