E dini se sa mjaltë vërtet bën të hamë çdo ditë – por që në vend që të na shërojë, të mos na rrezikojë shëndetin

INA
INA

03/08/2023

Në gjithçka duhet pasur masë. Gaboni nëse mendoni që arShumica e njerëzve betohen për mjaltin si ëmbëltuesi më i shëndetshëm, alternativë e sheqerit apo e ëmbëltuesve jokalorikë kimikë.

Mirëpo, a mund të kaloni në këtë tretman të shijshëm dhe vërtet a është mirë për ju ashtu siç mendoni?

Angela Lemond, nutricioniste dietale nga Teksasi, paralajmëron që ndonjëherë konsumimi i mjaltit natyror nuk është edhe aq i shëndetshëm, dhe që me sasinë duhet pasur kujdes.

– Lehtë mund të konsumoni mjaltin, posaçërisht nëse e shtoni drejtpërdrejt në qull apo në racione të tjera, por që paraprakisht nuk e matni – thotë Torey Armul, ekspert i dietave nga Ohajo, transmeton Telegrafi.

– Është e vështirë të vlerësohet sasia kur e merrni direkt nga kavanozi, kështu që përmbajtja e sheqerit shpejt shtohet, ndërkaq kjo çon në shtim peshe – shton ai.

Armul thotë që konsumimi i tepërt i mjaltit lidhet me shtimin e peshës trupore, diabetin dhe rënien e dhëmbëve.tikujt natyralë mund t’i konsumoni në sasi të pakufizuara

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

INFO

NA NDIQ