E frikshme: ChatGPT po bën të mundur edhe “bisedat” me të vdekurit

Picture of INA
INA

08/09/2023

Që prej se u hap për publikun vitin e kaluar, chatbot-i me Inteligjencë Artificiale ChatGPT ka mahnitur dhe frikësuar njëkohësisht botën me njohuritë e tij të thella. Dhe, tani mesa duket po bën të mundur ringjalljen digjitale të të vdekurve në formën e “thanabots”: chatbot-e të trajnuar me të dhënat e të ndjerit. Zhvilluar nga OpenAI, ChatGPT është një program i fuqizuar nga Inteligjenca Artificiale, i cilësuar si model bujqësor.

I trajnuar në më shumë se 300 miliardë fjalë nga të gjitha llojet e burimeve në internet, ChatGPT u përgjigjet kërkesave nga njerëzit duke parashikuar fjalën që duhet të përdorë më pas, bazuar në trajnimin që i është bërë.

Rezultati është një rrjedhë komunikimi që është edhe informative dhe e ngjashme me njeriun. ChatGPT ka kaluar teste të vështira, ka shkruar punime shkencore dhe ka bindur shumë shkencëtarë të Microsoft se në të vërtetë mund të kuptojë gjuhën dhe të përdorë arsyen.

TË FUNDIT
18 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
7 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

ME TE LEXUARA

18 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

INFO

NA NDIQ