E frikshme: Dyshohet për mbi 20 mijë të vdekur në Libi

INA
INA

14 Shtator, 2023

Qyteti libian Derna vazhdon sot të numërojë të vdekurit pasi përmbytjet shkatërruese rrënuan lagje të tëra dhe lanë pas mijëra të vdekur.Më shumë se 5,300 njerëz kanë vdekur pasi dy shpërthime digash sollën përmbytje shkatërruese në qytetin lindor Derna.Të paktën 10,000 njerëz janë zhdukur dhe dhjetëra mijëra janë zhvendosur.Dyshohet se deri në 20,000 njerëz humbën jetën në përmbytjet katastrofike në Derna, tha kryebashkiaku i atij qyteti lindor të Libisë.Vlerësimi i tij bazohet në numrin e komuniteteve lokale që u shkatërruan plotësisht nga përmbytjet.Komisioni Evropian njoftoi dërgimin e ndihmave nga Gjermania, Rumania dhe Finlanda në këtë qytet bregdetar në Libinë lindore, ku situata është dramatike.Bashkimi Evropian zhbllokoi një ndihmë fillestare prej 500,000 euro dhe Mbretëria e Bashkuar njoftoi 1.16 milion euro për të përmbushur nevojat më urgjente të libianëve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Polina-Pavel-1080x720-1-780x470

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ