E habitshme, media greke zbulon sa para lanë tifozët shqiptarë në Gjermani

Picture of ina-online
ina-online

03/07/2024

Interesi i tifozëve shqiptarë për të ndjekur Kombëtaren në Gjermani ishte i çmendur.

Një rekord të ri kemi vendosur në Gjermani, jo vetëm me golin më të shpejtë në këtë kompeticion pas atij realizimi të Nedim Bajramit. Në Dortmund, të gjithë janë shprehur se nuk e kishin parë një mbështetje të tillë siç ndodhi me tifozët shqiptarë.

Në stadium, të paktën sipas mediave, ishin 50 mijë tifozë në ndeshjen kundër Italisë, pra shqiptarë, 35 mijë kundër Spanjës dhe 15 kundër Kroacisë. Por cila është shifra që kanë shpenzuar shqiptarët në Gjermani?

Ndoshta një rekord më vete.

Mediat greke kanë zbuluar shumën për të cilën bëhet fjalë. Ato kanë llogaritur numrin e tifozëve sipas asaj që flitet në media dhe një mesatare të çmimit të biletave të blera në UEFA, të biletave të blera në tregun e zi dhe njëkohësisht paketat që përfshinin akomodimin dhe qëndrimin në Gjermani për të parë ndeshjet.

Biletat për fazën e grupeve kushtonin nga 30 euro deri në 200 euro, por në rishitje, sigurisht që çmimet ishin shumë më të larta dhe spanjollët me italianët janë habitur kur panë në sektorin e tyre vetëm tifozë shqiptarë. Gjithashtu agjencitë turistike në Shqipëri ofruan paketa për ndeshje që përfshinin fluturime çarter, transferta, bileta, me një kosto nga 1000 deri në 3000 euro për ndeshje.

Sipas medias greke, vetëm për biletat janë shpenzuar në rastin më të keq, më të paktën, rreth 900 mijë euro nga tifozët shqiptarë duke llogaritur numrin e UEFA-s që kishte caktuar vetëm 30 mijë bileta për tifozë shqiptarë në gjithë fazën e grupeve, duke llogaritur këtu edhe rishitjen në tregun e zi dhe me çmime më të larta.

Ndërsa duke marrë për bazë shifrën e 90 mijë tifozëve shqiptarë që ndjekin ndeshjen, shpenzimi minimal për bileta shkon në 2.7 milionë euro, ndërsa kostoja totale duke përfshirë shpenzimet e udhëtimit dhe akomodimit, është në milionë euro dhe shumë herë më e madhe.

TË FUNDIT
54 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

ME TE LEXUARA

1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
7 orë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
21 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Spartak Ngjela

Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

INFO

NA NDIQ