“E Majta” për paralelen shqipe në Veles: Do të kërkojmë llogari nga institucionet

ina-online
ina-online

13/10/2023

Partia “E Majta” ka reaguar në lidhje me formimin e paraleles shqipe në gjimnazin “Koço Racin” në Veles.

Nga kjo parti akuzojnë qeverinë dhe partitë e tjera të koalicionit për tundjen e arbitraritetit dhe për shkelje të rëndë të kritereve të konkursit për regjistrimin e nxënësve.

“Vendimi i ministrit për të aprovuar regjistrimin e nxënësve me pikë mjaft të ulëta kontraston me standardet minimale të përcaktuara, sjellë pasoja negative për cilësinë dhe meritokracinë në arsim”. “Ne si parti do të kërkojmë llogari në organet përgjegjëse, duke dorëzuar raporte në Inspektoratin Shtetëror Arsimor dhe në Komisionin për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi. Gjithashtu, do të vazhdojmë të ndjekim situatën dhe të mbështesim çdo veprim të nevojshëm për të siguruar integritetin e arsimit dhe mbrojtjen e të drejtave të nxënësve”. “Përmes kësaj deklarate, ne theksojmë se jemi të përkushtuar në mbrojtjen e vlerave edukative dhe në luftën kundër çdo përpjekje për të manipuluar sistemin arsimor për interesa të ngushta politike. Në këtë moment të vështirë, ne bëjmë thirrje për një hetim të hollësishëm dhe një reagim të menjëhershëm nga institucionet përgjegjëse”, thonë nga partia “E Majta”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sopot kompleksi memorial

Maksim Dimitrievski paraqet kallëzim penal kundër kompleksit të UÇK-së në Sopot, shqiptarët të heshtur!

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Screenshot_2023-11-29-11-02-45-255_com.facebook.katana-edit

AKTORI DHE REGJISORI I FILMAVE UESTERN NGA POROJ I TETOVËS

parada tirane

Kush është personi që imitoi Skënderbeun në Paradën e 111 vjetorit të Pavarësisë? (VIDEO)

Erald Kapri

Kush e financoi shpalljen e pavarësisë? Flet historiani i njohur shqiptar (VIDEO)

INFO

NA NDIQ