E trishtë në Ukrainë/ Raketat ruse godasin maternitetin, shpëton nëna por vdes foshnja e porsalindur

Nëna u shpëtua pasi foshnja e porsalindur u vra në sulmin rus në maternitetin në Ukrainë

Një repart i vogël materniteti në spitalin e Vilnyansk në Ukrainë është sulmuar nga raketat ruse. Sipas zyrtarëve ukrainas, një nënë është shpëtuar nga rrënjat e spitalit, por foshnja e saj e porsalindur nuk ka mundur të mbijetojë. Shërbimet Shtetërore të Emergjencave të Ukrainës thanë se gruaja sapo kishte lindur fëmijën në maternitetin në qytetin e Vilnyansk, në rajonin e Zaporizhzhia. Ata thanë se u shpëtua edhe një mjek. Sipas informacioneve paraprake, askush tjetër nuk është nën rrënoja.

Më herët, kreu i administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia tha në Telegram se forcat ruse kishin lëshuar raketa të mëdha në një repart të vogël materniteti në spitalin e Vilnyansk.

Ndërkohë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dënoi sulmin e Rusisë që vrau një foshnjë të porsalindur.

“Shteti terrorist vazhdon të luftojë kundër civilëve dhe objekteve civile. Armiku ka vendosur edhe një herë të përpiqet të arrijë me terror dhe vrasje atë që nuk mundi ta arrijë për nëntë muaj dhe nuk do të arrijë dot. Përkundrazi, ai do të mbajë llogari vetëm për të gjitha të këqijat që solli në vendin tonë”, tha Zelensky, duke iu referuar Rusisë.

Vilnyansk është një qytet i kontrolluar nga Ukraina. Pjesë të rajonit të Zaporizhzhisë janë të pushtuara nga Rusia, e cila e pretendon atë si territor rus në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare./tvklan.al