Ecja për 11 minuta çdo ditë mund të ulë rrezikun nga vdekja e hershme

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Sipas shkencëtareve ecja çdo ditë, nga 11 minuta është e mjaftueshme për të ulur rrezikun e vdekjes në rini.

Shkencëtarët thonë se një shëtitje e përditshme për në dyqan, mund të jetë çelësi për të jetuar më gjatë.

Vetëm 11 minuta ecje e shpejtë çdo ditë e shkurton rrezikun e një vdekjeje të parakohshme me 23 për qind.

Një studim i Universitetit të Kembrixhit zbuloi se një në dhjetë njerëz do të jetonin më gjatë po ta aplikonin këtë.

Ecja prej 11 minutave thuhet se është e mjaftueshme për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose të kancerit.

Autorja e studimit, Soren Brage, ka thënë se “të bësh ndonjë aktivitet fizik është më mirë se të mos bësh asnjë gjë”.

Gjatë realizmit të këtij studimi janë përdorur të dhëna nga 196 studime që përfshinin më shumë se 30 milionë njerëz.

Shkencëtarët gjetën se vetëm një në tre njerëz realizonin 150 minuta aktivitete fizike gjatë javës.

Sipas tyre rezultatet treguan se një mesatare prej 75 minutash aktivitet fizik në javë, zvogëloi rrezikun nga kanceri me shtatë për qind dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 17 për qind, krahasuar me njerëzit joaktivë.

Ecja thuhet se ndikon në rritjen e qarkullimin të gjakut në zemër dhe në tru dhe zvogëlon sheqerin dhe yndyrën në gjak e gjithashtu redukton dhjamosjen. / The Sun

TË FUNDIT
1 ditë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
4 ditë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
1 muaj
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
1 muaj
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

INFO

NA NDIQ