Edhe Lothar Matthaus lë pa fjalë të gjithë për Granit Xhakën

Picture of ina-online
ina-online

15/09/2023

Të premten në mbrëmje (sonte), Bayer Leverkusen do të përballet me Bayern Munihun në ndeshjen e parë të madhe të sezonit të ri.

Do të jetë testi i parë i vështirë për Granit Xhakën pas fillimit të përsosur të sezonit.

“Tre ndeshje, nëntë pikë dhe njëmbëdhjetë gola të shënuar: Pas një fillimi mbresëlënës të sezonit, Leverkusen udhëton si lider në ndeshjen derbi në Munih”, shkruan mediumi zviceran “Blick”.

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, është arsyeja kryesore e nivelit të lartë të Leverkusenit për shumë ekspertë dhe gazetarë.

Ekspertët e platformës “Sport1”, për shembull, analizojnë se ai tashmë e ka bërë veten të domosdoshëm në vetëm tre ndeshje.

Xhaka është lider i guximshëm që është pjekur dhe ka gjetur ekuilibrin e duhur në lojën e tij, ai është ‘ndoshta edhe gjashtëshja më e mirë në Bundesligë, thonë ata.

Fillimi i fortë i sezonit për Xhakën mbështetet në statistika. Sipas “Kicker”, shqiptari kryeson të gjithë ligën në disa vlera.

Asnjë mesfushor nuk ka fituar më shumë topa në zonën sulmuese.

Xhaka është gjithashtu në krye të ligës kur bëhet fjalë për pasimet e suksesshme.

Trajneri i Bayerit, Xabi Alonso është entuziast: “Xhaka di ta lexojë lojën, një pasuri e madhe për lojën tonë. Ai e kupton shumë mirë lojën, tani kemi më shumë kontroll dhe më shumë stabilitet”.

Në programin “Sky90”, Xhaka së fundmi u vlerësua edhe nga eksperti Lothar Matthaus për stilin e tij strategjik të lojës

Falë tij, skuadra e Leverkusenit është shumë mirë e organizuar. “Xhaka është paksa si Alonso para 10 – 15 viteve më parë”.

TË FUNDIT
5 orë
Spanja kampione e Evropës
17 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
17 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
18 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
18 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

17 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
5 orë
Spanja kampione e Evropës
18 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
18 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
17 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ