Edhe Lufthansa dhe Aegean Airlines me fluturime të lira nga Maqedonia e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

“Wizzair”, “Lufthansa” dhe “Aegean Airlines” janë tri kompanitë ajrore që do të ofrojnë destinacione të reja dhe të lira, që subvencionohen nga shteti, përcjell INA.

Për fluturime më të shpeshta e të lira si dhe linja direkte drejt aeroporteve kryesore, qeveria vendosi të japë ndihmë shtetërore për disa kompani, jo vetëm një, si deri tani vetëm për Wizzair.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve theksoi se javën e ardhshme do të bëhet vlerësimi i ofertave të dorëzuara, pas së cilës do të bëhet e ditur nëse të treja do të marrin ndihmë shtetërore.

Të zgjedhurit do të marrin 7 euro për një pasagjer të transportuar nga Aeroporti i Shkupit dhe 4,5 euro nga ai i Ohrit.

Mbështetjen do ta shfrytëzojnë për 3 vite, për të cilën janë ndarë 5 milionë euro dhe vetëm për këtë vit 1.1 milionë euro. (INA)

TË FUNDIT
17 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
31 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
34 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
20 orë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 ditë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
5 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
1 ditë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

INFO

NA NDIQ