Edhe në Gjermani po flitet për 4 ditë pune në javë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Shkurt, 2022

Shumica e gjermanëve do të dëshironin një javë pune katër-ditore me kusht që numri i orëve të punës të mbetet i njëjtë.

Kjo bëhet e ditur sipas një sondazhi nga Instituti Forsa dhe RTL.

Është një model i miratuar së fundmi në Belgjikë. Punonjësit mund të zgjedhin të punojnë katër ose pesë ditë në javë, por orari i tyre javor i punës nuk ndryshon.

Për shembull, një javë me 40 orë pune mund të bëhet në katër ditë me 10 orë në vend të pesë ditëve me tetë orë punë, përcjell INA.

Belgët e prezantuan atë sepse u jep punëtorëve më shumë fleksibilitet, liri dhe një ekuilibër midis biznesit dhe jetës private.

Sipas sondazhit, 78% e gjermanëve do të donin një model të tillë në Gjermani, gjë që kundërshtohet nga 22% e të anketuarve.

“Modeli belg” ka mbështetjen më të madhe, 81 për qind, në grupmoshën 30 deri në 44 vjeç dhe me arsim të lartë me 75 për qind.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ngrihet aktakuzë ndaj Trumpit: Mori dosjet e programit bërthamor, i ruajti në banjë

LSDM-Kovacevski

Përfundoi mbledhja e kryesisë së LSDM, ja vendimet

arber ademi bdi kryeministri shqiptar

A po vendoset në pikëpyetje kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut?

menaxher-euro

I premtoi pune në Gjermani, agjencia sorrollat qytetarin e i zhvat 700 Euro

Foto: Anadolu Agency

“Vuçiq largohu”, protesta e gjashtë në Serbi

Klinika-Shkup

Maqedonia e Veriut nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

xhes bejli jess bailey

Bejli: Do të zhgënjehemi nëse do të ketë edhe një veto për Maqedoninë

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Qeveri pa BDI, Kovaçevski flet për kushtin e Mickoskit

IMG_2186

Prokuroria hodhi poshtë kallëzimin penal ndaj ish-kreut të Policisë Financiare, Muharemi

INFO

NA NDIQ