Edhe në Serbi i tremben emrit të Donjetës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2023

Dje dhe sot një numër i madh i mediave serbe, janë marrë me kampionen e Kosovës, boksieren Donjeta Sadiku, fituese e medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror dhe në Evropian.

Mediumet serbe shkruajnë me cinizëm për faktin se i tremben shqiponjës së Kosovës, përcjell Bota Sot.

E para, serbët çdo medalje që Kosova fiton për ta është sikur një plumb!

E dyta, shovenistët serbë vazhdojnë me retorikën e tyre, duke gënjyer.

“Donjeta Sadiku, kampione e Kosovës në boks nuk do të mund të marrë pjesë në Kampionatin Botëror për shkak të ndalimit të hyrjes në vendin mikpritës.

Është India, një vend që nuk e ka njohur pavarësinë.

Sadiku fillimisht njoftoi se nuk do të merrte pjesë në Kampionatin Botëror nëse nuk lejohej të garonte si Kosovë.

Organizatori e hodhi poshtë menjëherë një ide të tillë dhe e informoi boksieren për kushtet në të cilat ajo mund të garonte.

Kosova dhe himni kombëtar nuk do të përdoren në asnjë ceremoni gjatë Kupës së Botës, e as flamuri nuk do të lejohet.

Megjithatë, për boksieren problem edhe më i madh është fakti që ajo nuk ka marrë vizë për të ardhur në Indi”, shkruan media serbe “Kurir”.

“Kemi aplikuar për vizë në dhjetor, çdo muaj marrim të njëjtin mesazh. Kemi kontaktuar me të gjitha autoritetet e rëndësishme, por nuk ka asnjë përgjigje”, tha Latif Demolli, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Boksit të Kosovës.

Është interesant se Sadiku u përball me një problem identik në vitin 2018 kur iu ndalua hyrja në Indi dhe pjesëmarrja në Kupën e Botës në Delhi.

Duket se këmbëngulja nuk shpërblehet gjithmonë.

Sadiku tregoi vitin e kaluar se është gati për të fituar medalje në garat e mëdha dhe në Indi do të ishte një kandidate e shkëlqyer për një renditje të lartë.

Ajo fitoi medalje bronztë në Kampionatin Evropian në Budvë dhe Kampionatin Botëror në Stamboll”, – shkruan më tej ky farë mediumi serb./Bota Sot

TË FUNDIT
6 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

21 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
18 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
13 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
21 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
17 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
22 orë
Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë
11 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ