Edhe Polonia nuk do të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup

Picture of ina-online
ina-online

29/11/2023

Polonia nuk do të marrë pjesë në takimin e OSBE-së në Shkup, sepse është ftuar ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov.

Ministri i Punëve të Jashtme të Polonisë Szymon Szynkowski tha se nuk do të marrë pjesë në takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), që fillon nesër dhe as nuk do të dërgojë ndonjë nga zëvendësit e tij në Shkup, njoftuan disa agjenci botërore.

“Ne thjesht nuk mund të injorojmë faktin që ministri i Jashtëm rus do të jetë i pranishëm në tryezën e organizatës që duhet të ndërtojë paqen dhe sigurinë në Evropë”, tha ministri polak.

Duke e quajtur “të papranueshme” praninë e Lavrov-it, Szynkowski tha se Polonia ndan qëndrimin e vendeve baltike, të cilat më parë njoftuan se do të anashkalojnë takimin e OSBE-së.

Vendi i Lavrovit është në gjykatën speciale, jo në tryezën e OSBE-së, tha dje ministri i Jashtëm estonez Margus Tsakhna, duke shpjeguar lëvizjen e përbashkët të vendit të tij dhe kolegëve baltik, Lituanisë dhe Letonisë.

Dhe Ukraina do të bojkotojë konferencën vjetore ministrore për shkak të pranisë së Lavrov.

TË FUNDIT
10 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
1 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
2 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
8 orë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
6 orë
Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi
1 ditë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
22 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
10 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
1 ditë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
8 orë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

INFO

NA NDIQ