Edi Rama: Pë herë të parë Shqipëria nuk linjëzohet me deklaratën e BE për dialogun Kosovë-Serbi

INA
INA

27/09/2023

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria për herë të parë nuk linjëzohet me deklaratën e BE të 18 shtatorit mbi dialogun Kosovë Serbi. Rama tha se ajo deklaratën nuk përmban një reagim mbi sulmin në Veri të Kosovës ku u vra një polic.

“Ky qendrim lidhet me faktin se deklarata e BE eshte nje deklarate qe perfaqeson se cfare detyrimesh ka Kosova ne raport me dialogun por ka nje problem qe si pergjigjet realitetit te diteve te fundit. E kemi te pamundur ti bashkohemi pa pare nje reagim per ngjarjen e diteve te fundit ku eshte vrare nje efektin i Kosoves nga nje grup kriminal qe donte te ushtronte terror ne veri e pasuar me shpalljen e nje dite zie ne Beograd. Kjo eshte e papranueshme, madje e denueshme. Eshte jo Evropiane dhe sinjali me i keq qe Serbia mund te jepte ne kete moment per te gjithe rajonin dhe Evropen. Alarmi ne nivele te larta. Duhen perdorur te gjithe instrumentat per ti kthyer mesazhin e duhur ketij mesazhi te papranueshem qe vjen nga shpallja e dites se zise ne Beograd. Deri ne momentin qe sdo kete nje deklarate te dyte te BE mbi situaten e fundit, ne nuk do linjezohemi me deklaraten. Ky eshte momenti per te denuar ate qe ka ndodhur ne veri te Kosoves” tha Esi Rama.

Lajmi në perditesim

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-haracine

Incident në Kumanovë, një person i plagosur me armë zjarri

Ageler

Ambasadorja Ageler: SHBA-të do të vazhdojnë me sanksionimin e aktorëve të korruptuar!

Edward-Joseph Zhoze

​Edward Joseph: Daçiq në Shkup shkeli Marrëveshjen e Ohrit, ShBA e BE të jenë të vëmendshme

angjushev koco

Koço Angjushev futet në listën e zezë të SHBA-ve

mirush-kabashi

“Jam shqiptar, kosovar”, recitimi madhështor i Mirush Kabashit kur Kosova po përjetonte luftën (VIDEO)

Aksident_Gjermani-780x470

Aksident i rëndë në Gjermani! Autobusi i shkollës përplaset me borëpastruesen, një nxënës i vdekur, disa të plagosur

vanja

Peticion për të rikthyer dënimin me vdekje

Albin Kurti

Kurti flet për rastin e Liridona Ademajt dhe 14 vjeçares në Shkup

Matthew Miller Metju Miler

SHBA: Izraeli nuk duhet të godasë zonat e identifikuara si të sigurta për civilët në Gaza

INFO

NA NDIQ