Edit Shkreli, gjyqtarja e parë shqiptare kandidate në Gjykatën në Nju-Jork

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

shkruan Beqir Sina/INA

Edit Shkreli është një vajzë akademike shqiptare me shumë bagazh profesional, u tha në brëmjen festive të oraganizatëse së Gruas Shqiptare në Amerikë – “Motrat Qiraizi”.

Ndërkohë, që drejtuesja e kësaj feste u bëri u thirrje Shqiptarve të dalin e të votojnë për Shkrelin, si kandidatja e parë shqiptare për gjykatëse në Nju-Jork.

Ajo, në fakt, është gjyqtarja e parë shqiptare në Nju-Jork, e punësuar në Gjykatën Civile të Bronx-it, e cila ka korrur suksese të mëdha gjatë karrierës së saj dhe së fundmi ka shpallur kandidaturën e saj në zgjedhjet prokurore për gjykatën në Nju-Jork.

Edit Shkreli është një avokate e asociuar e Gjykatës së Lartë Eddie J. McShan.

Ajo në fillimet e veta ka shërbyer si Mbikëqyrëse e Departamentit të Nxitjes së Investimeve të Huaja në Zyrën e Kryetarit të Bashkisë në Tiranë, Shqipëri, nga viti 2012 deri në vitin 2014.

Po ashtu Edita ka shërbyer si shkruese e fjalimeve të ish Kryeministrit të Shqipërisë, Dr. Sali Berisha, dhe ka qenë koordinatore e kongreseve në fushatën e Partisë Demokratike të Shqipërisë në vitin 2013.

Në Nju Jork ndërsa përfundojë studimet, ajo u nderua me Juris Doctor nga Fakulteti Juridik i Nju-Jorkut, e diplomuar me nderime të larta në vitin 2011.

“Si një studente krenare e shkollës së mesme Saint Barnabas 2002, jam mirënjohëse për punën time brenda komunitetit shqiptar. Një pjesë të suksesit tim ia atribuoj shkollës së mesme Saint Barnabas, fakultetit dhe stafit të saj. Shën Barnaba më priti në një kohë kur unë nuk flisja anglisht dhe prindërit e mi nuk kishin burime financiare, pasi kishin emigruar në Shtetet e Bashkuara vetëm disa muaj më parë. Fakulteti dhe stafi i Shën Barnabas më siguruan një mjedis edukues, më inkurajuan në çdo hap, më ofruan një themel të shkëlqyer akademik dhe më rrënjosën ndjenjën e komunitetit dhe shërbimit ndaj komunitetit. I jam përgjithmonë mirënjohëse familjes sime të Shën Barnabës”, shkruan zonja Shkreli në statusin e saj në rrjetin social Facebook.

Avokatja dhe pedagogia Edit Shkreli, aktualisht është e punësuar në Gjykatën Civile të Bronx-it, ndërsa tani është kandidatja e parë shqiptare për gjykatëse në Nju- Jork.

Biografia e Edit Shkrelit

Television kryesor I qytetit të Nju Jorkut, “NY1” foli për biografinë se shqiptares Edit Shkreli. NY1 tha se ajo është profesoreshë në Fakultetin Juridik të Nju Jorkut dhe avokate. Ajo ka jetuar në seksionin Pelham Parkway të Bordit të Komunitetit 11 që kur ajo dhe familja e saj u transferuan në Shtetet e Bashkuara kur ishte adoleshente. Një banore për një kohë të gjatë në Bronx, ajo ka një interes për të formuar pozitivisht lagjen e saj dhe shpreson të përmirësojë jetën e komunitetit përmes angazhimit dhe përfshirjes së saj aktive në bordin e komunitetit.

Edit beson fort në fuqinë dhe ndikimin e përfshirjes së komunitetit. Për shembull, gjatë vitit shkollor 2018-2019, ajo drejtoi nxënësit e klasës së tetë në Icahn Charter School 1 për të konkurruar në Programin Thurgood Marshall Mock Trial.

Edit mori diplomën e saj të arteve nga Hunter College dhe doktoraturën e saj juridike (cum laude) nga Shkolla Juridike e Nju Jorkut. Asaj i pëlqen ecja, çiklizmi, duke luajtur volejboll dhe përvojat e udhëtimit jashtë vendit.(INA)

TË FUNDIT
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
3 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
3 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

LEXO MË SHUMË

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

INFO

NA NDIQ