Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Picture of ina-online
ina-online

04/10/2023

Ish kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se Kuvendi i Shqipërisë duhet ta thërras urgjentisht në interpelancë kryeministrin Edi Rama.

Arsyeja e kësaj, Tahiri thotë se duhet të jetë deklarata e Ramës në Financial Times se Kosova është “tokë e askujt”.

Këtë, Tahiri e quajti skandalore dhe antikombëtare dhe se duhet të hulumtohet origjina kombëtare e Ramës.

“Kuvendi i Shqiperise duhet ta therras urgjentisht Edi Ramen ne interpelance per deklaraten e tij ne Financial Times se Kosova eshte ‘toke e askujt’ Skandaloze, antikombetare! duhet hulumtuar origjina kombetare e tij”, ka shkruar Tahiri.

Kryeministri i Shqipërisë në një intervistë për “Financial Times” tha se Kosova është një pikë e nxehtë dhe se me kalimin e viteve është bërë tokë e askujt.

“Me kalimin e viteve është bërë një tokë e askujt ku të gjitha llojet e krimeve kombinohen me nacionalizmin në rritje. Kufiri mes krimit dhe politikës është zbehur”, ka thënë ai. /GazetaExpress/

TË FUNDIT
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
9 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
10 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
2 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

ME TE LEXUARA

2 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
2 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
10 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
9 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

LEXO MË SHUMË

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

hisen berisha

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

INFO

NA NDIQ