Edita Shkreli, gjyqtarja e parë shqiptare në New York

ina-online
ina-online

09/11/2023

Shqiptarja Edita Shkreli, e cila jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është zgjedhur gjyqtare në New York, Gjykata Civile në Bronx.

Shkreli ka punuar fillimisht si avokate, ndërsa tashmë është bërë gjyqtarja e parë shqiptare në New York.

Që më shumë se tetë vjet ajo punon pranë Gjykatave të Bronx-it dhe të White Plains, kryesisht lidhur me rastet komerciale, të divorceve dhe të tjera.

Edita është edhe pedagoge në New York Law School, që nga viti 2019.

Ajo është me prejardhje nga Shkodra por jeton në Amerikë qysh prej moshës 13-vjeçare, kur familja e saj kishte migruar atje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-06-15-00-06-197_com.facebook.katana-edit

Madhështore! Kjo vajzë nga Kosova shpallet më inteligjentja në Gjermani

Rushit Ajro

Ndërroi jetë një nga veprimtarët e dalluar të komunitetit shqiptar në Çikago

Screenshot_2023-12-05-16-58-38-812_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Eurona Jakupi, dje refugjate, sot policja më e re në Gjermani!

policia-italiane

Arrestohen “skifterët” shqiptarë në Itali, grabitën 17 banesa

Aksident_Gjermani-780x470

Aksident i rëndë në Gjermani! Autobusi i shkollës përplaset me borëpastruesen, një nxënës i vdekur, disa të plagosur

aksident ambulanta itali

Makina përplas për vdekje 31-vjeçaren shqiptare në Itali

giroud deschamp deshamp

Giroud: Nëse Franca fiton Europianin, tërhiqem nga futbolli!

Foto Ilustrim

“More ti m*t i vogël, ti je shqiptar e nuk flet shqip”? Punonjësi në Zvicër humb durimin me klientin, që nuk deshi te flasë shqip

vrasje

Ky është shqiptari që u ekzekutua me plumb në kokë në Gjermani (FOTO)

INFO

NA NDIQ