Edon Zhegrova lë pas Ousmane Dembele-n dhe Kilian Mbape-n

INA
INA

25/12/2023

Edon Zhegrova po përjeton një nga edicionet më të mira në karrierë me fanellën e skuadrës franceze, Lille. Reprezentuesi i Kosovës ka shkëlqyer këtë edicion në Ligue 1 – duke dhuruar spektakël në disa ndeshje. Zhegrova është i pari në listën e dribluesve më të mirë në elitën e futbollit francez, duke lënë prapa disa yje të kampionatit elitar.

Anësori këmbëshpejt ka regjistruar 46 driblime këtë sezon, po aq sa Romain Del Kastiljo. Ousmane Dembele ka 41 driblime, ndërkaq në pozitën e pestë është ylli Kilian Mbappe me 39 të tilla. Zhegrova këtë sezon me Lille ka regjistruar 26 ndeshje në të gjitha garat, ndër të cilat ka asistuar pesë herë dhe ka shënuar tre herë.

Përveç golave dhe asistimeve, driblimet e Zhegrovës kanë marrë vëmendje në Francë, për çka prin në listë. Zhegrova është pjesë e Lille nga janari i vitit 2022 kur u transferua nga Baseli për shtatë milionë euro. Ai ka kontratë me francezët deri në qershor të vitit 2026.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ