Efektet e shumta pozitive të misrit në shëndet

INA
INA

16 Gusht, 2023

Misri është një nga ushqimet e preferuara të verës, por njerëzit dinë ta shmangin në procesin e humbjes së peshës, sepse është i pasur me karbohidrate. Por, a do të thotë kjo se vërtet duhet ta shmangni nëse dëshironi të humbni peshë?

Nëse shtojmë misër në dietën tonë të përditshme, mund të kemi përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë edhe përmirësimin e shikimit. Ka vlera të mira ushqyese dhe është gjithashtu i pasur me fibra, gjë që e bën të mirë për humbjen e peshës.

Për shkak të sasisë së lartë të fibrave, misri është dëshmuar të jetë një ushqim fantastik për humbje peshe. Përmbajtja e fibrave në misër ndihmon në tretje, gjë që lehtëson më tej procesin e humbjes së peshës. Misri është gjithashtu shumë i pasur me antioksidantë që ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit.

Misri është mjaft i pasur me minerale dhe vitamina. Është burim i shkëlqyer i vitaminës B1 – tiaminës, por edhe i shumë vitaminave dhe mineraleve tjera, si vitamina B5, acidi folik, niacina, vitamina C, fosfori, kaliumi dhe magnezi.

Një filxhan, i cili përmban afërsisht 164 gramë misër të verdhë, përmban vetëm 177 kalori dhe 41 gramë karbohidrate. Përqindja e proteinave është rreth pesë gramë dhe përqindja e yndyrës është dy gramë.

Përveç kësaj, misri është pa gluten dhe i sigurt për njerëzit me intolerancë ndaj glutenit. Është gjithashtu i shkëlqyeshëm si probiotik, sepse përmban shumë baktere të mira që i ndihmojnë zorrët të punojnë dhe përshpejtojnë metabolizmin, gjë që në fund të fundit ndihmon në humbjen e peshës.

Duhet theksuar se me misrin e gatuar rritet niveli i acidit ferulik duke siguruar përfitime të shumta shëndetësore në menaxhimin e kolesterolit të lartë, diabetit dhe hipertensionit. Misri gjithashtu ka beta-karoten dhe karotenoidë që ndihmojnë në parandalimin e shumë reaksioneve oksiduese dhe kancerit në trupin tonë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

muskuj - shpimda - dhimbje

Ju dhëmbin muskujt pa arsye? Ja nga çka po vuani

Arra

Pse duhet të hani disa kokrra arra në mëngjes

kompjuter

Punoni para kompjuterit? Ja vitamina që ju duhet

INFO

NA NDIQ