Ekipet turke shpëtojnë nga rrënojat një 45-vjeçare, 222 orë pas tërmetit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Një grua është nxjerrë e gjallë nga rrënojat e një ndërtese pothuajse 222 orë pas një tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Pamjet televizive treguan punëtorët e shpëtimit që mbanin Melike Imamoglu, 42 vjeçe – të lidhur në një barelë, në një ambulancë – në qytetin jugor turk të Kahramanmaras të mërkurën në mëngjes.

Shpëtimi i jashtëzakonshëm – nëntë ditë pas tërmetit 7.8 ballë dhe një lëkundjeje tjetër të fuqishme që goditi rajonin – erdhi pasi numri i përgjithshëm i të vdekurve në të dy vendet ka shkuar në mbi 41,000.

Hasan Kılınç, një anëtar i ekipit të kërkimit dhe shpëtimit, u tha gazetarëve se ata po punonin në rrënojat e ndërtesës së apartamenteve për të identifikuar trupat.

“Ne ishim atje për të identifikuar nga afër katër trupat tanë. Kishte një hendek. Kur u përkula, doja të shihja nëse ishte dikush atje. Një thirrje rënkuese për ndihmë erdhi nga fundi… Unë kisha një ndjenjë shumë të ndryshme. Në fillim u frikësova, pastaj u gëzova pa masë”.

Kılınç tha se emri i gruas në rrënoja ishte “Melike”, se dora e saj ishte e ngrohtë kur arritën te gruaja dhe se ajo ndjeu këmbët e saj kur i kapën këmbët.

“Domethënë lumturia e saj është e papërshkrueshme, faleminderit Zotit. E kemi nxjerrë shëndoshë e mirë…”.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u zotua të vazhdojë me përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes pasi shpresat se shumë të mbijetuar do të gjenden kanë filluar të zvogëlohen të mes temperaturave gati të ngrira të dimrit.

Ndërkohë gjatë natës, një grua 77-vjeçare, Fatma Gungor, u nxor e gjallë nga rrënojat e një blloku apartamentesh shtatëkatëshe në qytetin Adiyaman, rreth 212 orë pas tërmetit të parë.

Me një maskë oksigjeni, e mbuluar me një batanije prej floriri dhe e lidhur në një barelë, zonja Gungor u transportua nga punonjësit e shpëtimit nga rrënojat e ndërtesës në një ambulancë në pritje.

Më pas, të afërmit e zonjës Gungor përqafuan ekipin e shpëtimit, të përbërë nga personel ushtarak dhe anëtarë të autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive AFAD.

Të martën, nëntë të mbijetuar të tjerë u shpëtuan në Turqi, ndërsa fokusi i përpjekjeve të ndihmës u zhvendos në ndihmën e njerëzve që tani kanë mbetur pa strehë ose ushqim të mjaftueshëm në të ftohtë.

Ndërkohë, karvani i parë i ndihmave të Kombeve të Bashkuara ka hyrë në Sirinë veri-perëndimore të kontrolluar nga rebelët përmes një kalimi kufitar të rihapur.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ