Eklipsi diellor do të ndodh së shpejti, ja çfarë duhet të dini

Picture of INA
INA

04/10/2023

Një eklips diellor unazor i quajtur “unaza e zjarrit” do të shfaqet në qiejt mbi Amerikën Veriore, Qendrore dhe Jugore më 14 tetor, duke krijuar një spektakël të veçantë – dhe një mundësi të rrallë për shkencëtarët.

Nofka “unaza e zjarrit” vjen nga shfaqja e eklipseve diellore unazore, të cilat janë si eklipset diellore totale, përveç se hëna është në pikën më të largët në orbitën e saj nga Toka, kështu që ajo nuk mund ta bllokojë plotësisht diellin. Në vend të kësaj, drita e zjarrtë e diellit rrethon hijen e hënës, duke krijuar të ashtuquajturën “unazë zjarri”.

Nëse lejohet nga moti, një eklips i pjesshëm diellor në formë të gjysmëhënës, ku vetëm një pjesë e diellit mbulohet nga hëna, do të jetë i dukshëm më 14 tetor në të 49 shtetet kontinentale të SHBA-së, përfshirë Alaskën, sipas NASA-s.

Nëse nuk mund ta shihni eklipsin, NASA do të bëjë një transmetim të drejtpërdrejtë duke filluar nga ora 11:30 ET në ditën e eklipsit, duke ndarë pamje nga Albuquerque, New Mexico, Kirbyville, Texas dhe White Sands, New Mexico, sipas Kelly Korreck, menaxhere e programit të eklipsit në NASA, shkruan CNN.

Nuk është kurrë e sigurt të shikosh drejtpërdrejt diellin pa përdorur mbrojtje të specializuar dhe nuk ka asnjë fazë të një eklipsi unazor që është e sigurt për t’u parë me sy të lirë, sepse drita e diellit nuk bllokohet kurrë plotësisht.

Prandaj, për të parë eklipsin unazor, vini syze eklipsi të certifikuara ose përdorni një shikues diellor. Ju po ashtu mund të vëzhgoni diellin me teleskop, dylbi ose kamerë që ka një filtër të veçantë diellor në pjesën e përparme, i cili vepron në të njëjtën mënyrë si syzet e eklipsit.

TË FUNDIT
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ