Ekonomia kineze në telashe – rriten gjasat për një recesion global

aEkonomia e Kinës po ngadalësohet ndërsa përshtatet me një strategji ndëshkuese për zero-Covid dhe dobësimin e kërkesës globale.

Shifrat zyrtare të rritjes për tremujorin korrik-shtator priten së shpejti – nëse ekonomia e dytë më e madhe në botë tkurret, kjo rrit shanset për një recesion global. Objektivi i Pekinit – një normë rritjeje vjetore prej 5.5% – tani është e paarritshme edhe pse zyrtarët e kanë minimizuar nevojën për të përmbushur objektivin. Kina shmangi ngushtësisht tkurrjen në tremujorin prill-qershor. Këtë vit, disa ekonomistë nuk presin ndonjë rritje.

Vendi mund të mos jetë duke luftuar me inflacionin e lartë si SHBA dhe Britania e Madhe, por ka probleme të tjera – fabrika e botës ka gjetur befas më pak klientë për produktet e saj si brenda dhe jashtë vendit. Tensionet tregtare midis Kinës dhe ekonomive të mëdha si SHBA po pengojnë gjithashtu rritjen

Masat Zero Covid po bëjnë kërdi

Përhapjet e Covid në disa qytete, duke përfshirë qendrat prodhuese si Shenzhen dhe Tianjin, kanë dëmtuar aktivitetin ekonomik në të gjithë industritë.

Njerëzit gjithashtu nuk po shpenzojnë para për gjëra të tilla si ushqimi dhe pijet, shitja me pakicë apo turizmi, duke vënë nën presion shërbimet kryesore.

Nga ana e prodhimit, aktiviteti i fabrikës duket se është rritur përsëri në shtator, sipas Byrosë Kombëtare të Statistikave.

Rikthimi mund të jetë për shkak se qeveria po shpenzon më shumë për infrastrukturën.

Por erdhi pas dy muajsh në të cilët prodhimi nuk u zgjerua. Dhe ka ngritur pikëpyetje, veçanërisht pasi një sondazh privat tregoi se aktiviteti i fabrikës ra në fakt në shtator, me kërkesën që goditi prodhimin, porositë e reja dhe punësimin.

Kërkesa në vende si SHBA ka rënë gjithashtu për shkak të normave më të larta të interesit, inflacionit dhe luftës në Ukrainë.

Ekspertët pajtohen se Pekini mund të bëjë më shumë për të stimuluar ekonominë, por ka pak arsye për ta bërë këtë derisa të përfundojë zero Covid.

“Nuk ka shumë kuptim të pompojmë para në ekonominë tonë nëse bizneset nuk mund të zgjerohen ose njerëzit nuk mund t’i shpenzojnë paratë,” tha Louis Kuijs, kryeekonomist i Azisë në S&P Global Ratings.

Pekini nuk po bën mjaftueshëm

Pekini ka ndërhyrë – në gusht ai njoftoi një plan prej 1 trilion juanë (203 miliardë dollarë; 180 miliardë £) për të nxitur bizneset e vogla, infrastrukturën dhe pasuritë e paluajtshme.

Por zyrtarët mund të bëjnë shumë më tepër për të nxitur shpenzimet për të përmbushur objektivat e rritjes dhe për të krijuar vende pune, raporton BBC, transmeton Express.

Kjo përfshin investimin më shumë në infrastrukturë, lehtësimin e kushteve të huamarrjes për blerësit e shtëpive, zhvilluesit e pronave dhe qeverisjen vendore, dhe uljen e taksave për familjet.

“Përgjigja e qeverisë ndaj dobësisë në ekonomi ka qenë mjaft modeste në krahasim me atë që kemi parë gjatë periudhave të mëparshme të dobësisë ekonomike,” tha zoti Kuijs.

Tregu i pronave në Kinë është në krizë

Aktiviteti i dobët i pasurive të paluajtshme dhe ndjenja negative në sektorin e banesave padyshim që kanë ngadalësuar rritjen.

Kjo ka goditur rëndë ekonominë sepse prona dhe industritë e tjera që kontribuojnë në të përbëjnë deri në një të tretën e Prodhimit të Brendshëm Bruto të Kinës (PBB).

“Kur besimi është i dobët në tregun e banesave, kjo i bën njerëzit të ndihen të pasigurt për situatën e përgjithshme ekonomike,” tha zoti Kuijs.

Blerësit e shtëpive kanë refuzuar të bëjnë pagesa hipotekore për ndërtesat e papërfunduara dhe disa dyshojnë se shtëpitë e tyre do të përfundojnë ndonjëherë. Kërkesa është ulur për shtëpi të reja dhe kjo ka reduktuar nevojën për importe të mallrave të përdorura në ndërtim.

Pavarësisht përpjekjeve të Pekinit për të mbështetur tregun e pasurive të paluajtshme, çmimet e shtëpive në dhjetëra qytete kanë rënë me më shumë se 20% këtë vit.

Me zhvilluesit e pronave nën presion, analistët thonë se autoritetet mund të duhet të bëjnë shumë më tepër për të rivendosur besimin në tregun e pasurive të paluajtshme.

Ndryshimet klimatike po i përkeqësojnë gjërat

Moti ekstrem ka filluar të ketë një ndikim të qëndrueshëm në industritë e Kinës.

Një valë e fortë të nxehti, e ndjekur nga një thatësirë, goditi provincën jugperëndimore të Sichuan dhe qytetin Chongqing në brezin qendror në gusht.

Ndërsa kërkesa për ajër të kondicionuar u rrit, ajo mbizotëroi rrjetin elektrik në një rajon që mbështetet pothuajse tërësisht në hidrocentralet.

Fabrikat, duke përfshirë prodhuesit kryesorë si prodhuesi i iPhone Foxconn dhe Tesla, u detyruan të shkurtojnë orët ose të mbyllen fare.

Byroja e Statistikave të Kinës tha në gusht se fitimet vetëm në industrinë e hekurit dhe çelikut ranë me më shumë se 80% në shtatë muajt e parë të 2022, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Pekini përfundimisht erdhi në shpëtim me dhjetëra miliarda dollarë për të mbështetur kompanitë e energjisë dhe fermerët.

Titanët e teknologjisë së Kinës po humbasin investitorët

Një goditje rregullatore ndaj titanëve të teknologjisë së Kinës – e cila ka zgjatur tashmë dy vjet – nuk po ndihmon.

Tencent dhe Alibaba raportuan rënien e tyre të parë të të ardhurave në tremujorin e fundit – fitimet e Tencent ranë me 50%, ndërsa të ardhurat neto të Alibaba ranë përgjysmë.

Dhjetëra mijëra punëtorë të rinj kanë humbur punën – duke i shtuar krizës së vendeve të punës ku një në pesë persona të moshës 16 deri në 24 vjeç janë të papunë. Kjo mund të dëmtojë produktivitetin dhe rritjen e Kinës në afat të gjatë.

Investitorët po ndiejnë gjithashtu një ndryshim në Pekin – disa nga kompanitë private më të suksesshme të Kinës janë vënë nën një vëzhgim më të madh ndërsa kontrolli i zotit Xi mbi pushtetin rritet.

Ndërsa kompanitë shtetërore duket se po fitojnë favore, investitorët e huaj po heqin paratë nga tavolina.

Softbank i Japonisë tërhoqi një sasi të madhe parash nga Alibaba, ndërsa Berkshire Hathaway e Warren Buffet po shet aksionet e saj në prodhuesin e automjeteve elektrike BYD. Tencent ka pasur më shumë se 7 miliardë dollarë investime të tërhequra vetëm në gjysmën e dytë të këtij viti.

Dhe SHBA po godet kompanitë kineze të listuara në tregun amerikan të aksioneve.

“Disa vendime për investime po shtyhen dhe disa kompani të huaja po kërkojnë të zgjerojnë prodhimin në vende të tjera,” tha S&P Global Ratings në një shënim të fundit.

Bota po mësohet me faktin se Pekini mund të mos jetë aq i hapur për biznes si dikur – por zoti Xi po rrezikon, transmeton Gazeta Express.