Ekskluzive/ Ja çka do të ndodh të martën në Kuvendin e Maqedonisë!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2023

Pas formimit të qeverisë së re e cila pritet të formohet në mbrëmje të ditës së Hënë, menjëherë do të nisin edhe ndryshimet e para për shkarkime dhe emërime, mëson ekskluzivisht TS.

Dita e Martë do të nis me ndryshimet e para si rezlutat i koalicionit të ri qeverisës midis LSDM-së, BDI-së, ASH-së dhe PDSH-së. TS nga burime pranë Aleancës për Shqiptarët mëson ekskuzivisht se të Martën do të pësojnë ndryshimet në qeveri ku priten të shkarkohen dhe zëvendësohen funskinarët vijues me propozime kadrovike të ALeancës për Shqiptarët.

Aleanca për Shqiptarët siç ka shkruar TS, në marrëveshjen e koaliconit për një front të përbashkët drejt BE-së do të udhëheq edhe me Zëvëndës, Ministrinë e Mbrojtjes dhe atë të Bujqësisë:

Të martën do të shkarkohen këta funksionarë të BDI-së

1. Bashkim Hasani zv/ministër i Mbrojtjes,

2. Adnan Ejup – sekretar shtetëror në Ministrinë për Sistem Politik,

3. Resmi Ejupi- sekretar shtetëror në Ministrinë për Punë dhe Politikë Sociale,

Të martën gjithashtu do të shkarkohen këta drjetor:

1. Besim Koka – Drejtor në Shtëpinë e Shëndetit Publik në Shkup,

2. Qamil Kovaçi – Drjetor i Psikiatrisë – Bardhovcë,

3. Migjen Selmani -Drejtor në MNAV,

4. Azizi Maksuti – Drejtor në Institutin e Shëndetit Publik,

5. Ajurlla Mustafa – Drjetor i Gjinekologjisë – Shkup,

6. Nehat Nuhi : Drejtor i Klinikës për Radioterapi dhe Onkologji –Shkup.

7. Rijad Alimi : Drejtor në Kozle – Shkup

Gjithashtu TS mëson se në seancën e ditës së Martë pritet të shkarkohen edhe disa drejtor tjerë nga Alternativa dhe LSDM-ja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ