Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë

Picture of INA
INA

18/05/2024

Deri sa bisedat per formimin e qeverisë së re ne Shkup po i afrohen fundit, sot në Prishtinë do të realizohet një takim mes krerëve të koalicionit VLEN dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, kanë njoftuar burime partiake për portalin Lideri.mk nga Shkupi.

Sipas këtyre burimeve, Arben Taravari, Izet Mexhiti, Afrim Gashi, Bilall Kasami dhe Bekim Qoku sot në ora 14 e 45 do të priten nga kryeministri Kurti në Qeverinë e Kosovës.

Temë e bisedimeve, siç mer vesh lideri.mk, do të jenë bashkëpunimi mes qeverisë së Kosovës dhe qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut.

Ndryshe Taravari dje ka deklaruar se po mbizotëron atmosferë pozitive ndërmjet grupeve punuese të VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

“Shpresoj se deri në fund të javës së ardhshme do të kemi marrëveshje për programin qeveritar dhe ndarjen e resorëve, gjegjësisht kush dhe ku do të jetë ministër. Ne si kryetar të partive kemi patur dy takime, më tej në mënyrë intensive punojnë grupet e punës, shpresoj deri të hënën do të dalim me program të përbashkët ndërsa deri të premten do të kemi praktikisht marrëveshje për qeverinë e re”, ka deklaruar Arben Taravari nga koalicioni VLEN.

TË FUNDIT
21 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
53 minuta
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
3 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
4 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ME TE LEXUARA

21 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
11 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane
1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
11 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

LEXO MË SHUMË

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

macron-biden-780x439-1

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

INFO

NA NDIQ