Ekspertët: Cigaret elektronike rrezik për adoleshentët, brenda 30 ditëve probleme me frymëmarrje

ina-online
ina-online

27 Gusht, 2023

Në vitin 2018, mbi 1.7 milionë njerëz u diagnostikuan me kancer.

Të paktën 35% e atyre që diagnostikohen do të vdesin nga kanceri, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit. Por ka shpresë. Linda Kelemen, një dietologe e regjistruar në Kolegjin e Mjekësisë të Klinikës Mayo, thotë se “deri në një e treta e kancereve lidhen me ushqimin që hamë”.

Edhe pse nuk ka asnjë garanci, rritja e konsumit tonë të ushqimeve të caktuara mund të zvoglojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes. Disa ushqime ndihmojnë sepse kanë fibra dhe të tjera janë kundër kancerit sepse kanë ngjyrë të kuqe. Këto ushqime të mbështetura shkencërisht të gjitha luftojnë dhe parandalojnë kancerin në mënyra të ndryshme.

Sipas një studimi të ri, të rinjtë janë të rrezikuar nga problemet e frymëmarrjes vetëm pas 30 ditëve të përdorimit të cigareve elektronike.

Dr. Jennifer Stevens me Qendrën Northwell për Kontrollin e Duhanit thotë se kompanive të cigareve elektronike nuk u kërkohet të raportojnë përbërësit e tyre ashtu siç janë me cigaret. Ajo shpesh shton se ato do të përmbajnë nikotinë dhe substanca të tjera të dëmshme.

Sondazhet në internet të mbledhura nga Qendra për Kërkimin e Duhanit tregojnë kur krahasohen me adoleshentët që nuk kanë përdorur kurrë cigare elektronike – ata që raportuan se pinë cigare kishin gati 80% më shumë gjasa të përjetojnë gulçim dhe dy herë më shumë të ngjarë të luftojnë me çështje të lidhura me bronkitin.

“Një nga kimikatet që futet në stilolapsin e avullit përdoret për të vrarë barërat e këqija në oborrin e shtëpisë tuaj,” tha ajo.

“Nuk është për t’u habitur që është një irritues për mushkëritë tuaja.”

Sipas Anketës Kombëtare të Duhanit për Rininë, më shumë se 2 milionë nxënës të shkollave të mesme dhe të mesme në SHBA raportuan se përdornin cigare elektronike në vitin 2021, me më shumë se tetë dhe 10 prej atyre të rinjve që përdornin cigare elektronike me shije.

Mjekët u kujtojnë adoleshentëve dhe prindërve të tyre se edhe pse është pa recetë, nuk e bën atë të sigurt.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MOLLA

Ushqimet më të mira që duhet të konsumoni gjatë vjeshtës

intoleranca-ushqimore

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

grip

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

stres

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

femija - hiperaktiv

Kujdes kur i bërtisni fëmijëve, është aq e dëmshme sa abuzimi seksual ose fizik

Syri syte

A i fërkon shpesh sytë? Ju mund të shkaktoni dëme të pakthyeshme

ilir alimehmeti

Ilir Alimehmeti jep alarmin: Kjo sëmundje po vret shqiptarët

Foshnja_2

Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

mushkerite_sd

7 mënyra për të pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

INFO

NA NDIQ