Ekspertët kërkojnë ndryshim të politikave bujqësore në Maqedoni

Picture of INA
INA

21/04/2024

Problemi i importeve të rritura të ushqimeve dhe zvogëlimit të prodhimit vendas në Maqedoni është bërë një çështje e rëndësishme për ekonominë vendase.

Në vitin e kaluar, vendi ka shpenzuar gati 1 miliard euro për importe ushqimesh, duke treguar një rritje prej 88% në 10 vitet e fundit. Kjo është ndjekur nga një zvogëlim i madh i tokës së punueshme dhe numrit të kafshëve të fermës.

Fermerët vendas janë duke kërkuar masa për të ndaluar këtë trend, duke përfshirë çmime të garantuara për produktet e tyre. Disa fermerë tregojnë se kanë arritur sukses duke lidhur kontrata të tilla, duke i dhënë motiv të mbjellin më shumë dhe të rrisin prodhimin e tyre.

Megjithatë, ekspertët dhe profesorët në fushën e bujqësisë shprehin dyshime për efektivitetin e subvencioneve dhe politikave të deritanishme bujqësore. Ata thonë se është e nevojshme një ndryshim i plotë i politikave, përfshirë investime në modernizimin e fermave, mekanizimin, dhe rindërtimin e infrastrukturës bujqësore.

Një zgjidhje potenciale e propozuar është organizimi i fermerëve në kooperativa bujqësore për të rritur efikasitetin dhe konkurrencën në treg. Disa ekspertë sugjerojnë që nxitja e fermave të vogla gradualisht mund të jetë rruga më e lehtë për të arritur konsolidimin e sektorit bujqësor. Kjo mund të përfshijë përkrahje administrative dhe ekonomike për të ndihmuar fermat e vogla të rriten dhe të jenë më të qëndrueshme në treg.

TË FUNDIT
34 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
52 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
1 orë
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
1 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
10 orë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
KSHZ: Rivotimi nga personat e sëmurë dhe të burgosurve u zhvillua pa probleme
4 orë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
13 orë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

INFO

NA NDIQ