Ekspertët: Maqedonia ka nevojë për reforma thelbësore në arsim

Picture of INA
INA

06/06/2024

Në Maqedoninë e Veriut duhet të bëhen reforma thelbësore në arsim, duke filluar nga programet dhe duke përfunduar me centralizimin e arsimit sipas shembullit të Sllovenisë, thotë Vllado Dimovski, nga Qendra për Mësim të Përjetshëm.

“Duhet të ketë ndryshim të madh në programe. Byroja për Zhvillimin e Arsimit ka staf të mirë, vetëm duhet t’u jepet liri për të bërë programe të mira arsimore që do të aplikohen në të ardhmen. Duhet të vijë ministër që e kupton arsimin dhe që do të ketë sens për përmirësimin e situatave në arsim”, deklaroi Vllado Dimovski – Qendra për Tolerancë dhe Mësim të Përjetshëm.

Dimovski thotë se Qeveria e re ka afat deri në shtator për të bërë ndryshime dhe për të hequr gjithçka që nuk ka dhënë rezultat.

“Programet e reja për në shtator do të bëhen tek tani, sepse ministri i ri me siguri do të ndërmarrë aktivitete në arsim dhe ka kohë për t’i bërë ato dhe detyra e parë që duhet ta bëjë ministri i ri i arsimit është të sigurojë para për tekstet shkollore, ka kohë për t’i shtypur sepse nuk ka arsimi pa libra”, u shpreh Vllado Dimovski – Qendra për Tolerancë dhe Mësim të Përjetshëm.

Nga SASHK-u tashmë kanë bërë të ditur se do të kërkojnë nga Qeveria e re që t’i largojë të gjitha mangësitë e theksuara nga mësimdhënësit për konceptin e ri arsimor, i cili është zbatuar si pilot projekt që nga ky vit shkollor.

“Nuk e di nëse do të vazhdojë të realizohet koncepti apo ndoshta do të ketë ndonjë ndërprerje dhe ndonjë lloj bypassi, derisa ky brez të shtyhet deri në fund, por të gjitha këto vërejtje që i bëjnë kolegët nga terreni, të cilat tregojnë që disa gjëra nuk janë të realizueshme, do të kërkojmë që të ndryshohet ligjërisht dhe ndryshimet të bëhen praktikisht me realizimin”, tha Jakim Nedelkov – kryetar i SASHK-ut.

Bëhet e ditur se i gjithë sistemi arsimor në vend, nga mosha parashkollore deri te arsimi i lartë, do të jetë nën ombrellën e Ministrisë së Arsimit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
6 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
30 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
36 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
2 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
6 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
21 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
4 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
21 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ