Ekspertët: Një luftë bërthamore mes dy vendeve do të mjaftonte për ta rikthyer planetin në epokën e akullnajave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

8 Prill, 2023

Mjë luftë bërthamore midis dy vendeve do të mjaftonte për ta zhytur botën në një “Epokë të vogël të akullnajave”, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

Studiuesit zbuluan se edhe vendet që nuk përfshiheshin në mosmarrëveshje do të pësonin dështime të të korrave dhe ulje të temperaturave, pasi bloza dhe tymi nga stuhitë bërthamore mijëra milje larg do të bllokonin diellin.

Në muajin e parë pas shpërthimit bërthamor, temperaturat mesatare globale do të bien me rreth -10 gradë Celsius, një ndryshim më i madh i temperaturës se në Epokën e fundit të Akullit, paralajmëruan ekspertët nga universitetet e shtetit të Luizianës dhe Rutgers.

Ndërsa planeti bëhet më i ftohtë, akulli i detit do të zgjerohej me më shumë se gjashtë milionë milje katrorë dhe 6 metra të thellë në disa pellgje, duke bllokuar portet kryesore duke përfshirë Portin e Tianjin të Pekinit, Kopenhagen dhe Shën Petersburg.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

zjarr-kiev-

Sulm me dronë në Moskë

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

INFO

NA NDIQ