Ekspertët zbërthejnë dilemën: A duhet pirë kafja me një gotë ujë?

INA
INA

02/11/2023

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një filxhan kafe. Por, pyetja e rëndësishme është nëse kafeja e mëngjesit duhet pirë me një gotë ujë, pasi kafeja zakonisht shërbehet në kafene.

Përveç faktit që shpesh na pëlqen ta shijojmë kafenë me ujë, kjo ka edhe një arsye shëndetësore.

“Kafeina është në vetvete një diuretik, që do të thotë se ju bën të urinoni, ndërsa sasia e ujit në një gotë, për shembull, mund ta kompensojë këtë humbje të lëngjeve, do të thosha se ia vlen të pini një gotë ujë në të njëjtën kohë me kafenë”, ka shpjeguar Dr. Philippa Kay, citon Metro.

“Gjëja më e rëndësishme është të pini ujë të mjaftueshëm për t’i zëvendësuar të gjitha lëngjet e humbura përmes urinës, djersës dhe tretjes. Nëse pini ujë, keni më pak gjasa të dehidroheni, madje dehidrimi i lehtë mund të ndikojë në performancën tuaj fizike dhe mendore. Ndihuni më vigjilent, kjo do ta përmirësojë tretjen dhe do ta parandalojë kapsllëkun. Gjithashtu ndihmon metabolizmin tuaj”, thotë tutje doktoresha.

Dr. Philippa thotë se derisa pirja e ujit në mëngjes është më e shëndetshme se sa të pini një pije me kafeinë, është pak mit që doemos duhet të pini ujë në fillim të ditës.

“Disa njerëz, për shembull, mund ta kenë më mirë të pinë një gotë qumësht, sepse ka proteina dhe yndyra në të, dhe ndoshta ata nuk mund të hanë ushqim në mëngjes”.

“Uji nuk është lëngu i vetëm që mund të keni, ndërsa kafeina nuk është e tmerrshme. Gjëja kryesore është të pini një pije”, ka sqaruar ekspertja.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

hiv sida

Dita botërore e luftës kundër SIDA-s: Në Maqedoninë e Verut, 506 poersona jetojnë me HIV-SIDA

Syri syte

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

pesha

​Njerëzit me këto grupe gjaku e kanë më të vështirë të humbin peshë

buke

Vlerat e bukës së zezë për organizëm më të fortë

INFO

NA NDIQ