Eksperti amerikan “godet” fort Vuçiqin: Si po tenton ri-eskalimin e situatës në veri, të ndërhyjë KFOR-i

INA
INA

01/08/2023

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq, se po planifikon të shfrytëzojë çdo mundësi për të përshkallëzuar konfliktin me Kosovën.

Duke folur për gazetën “Bota sot”, Serwer tregoi planin e Vuçiqit për serbët në veri të Kosovës.

“Nuk kam nevojë për paralajmërimet e Albinit për të dëgjuar qartë se presidenti Vuçiç po planifikon të shfrytëzojë çdo mundësi që shfaqet për të përshkallëzuar konfliktin. Vuçiq i ka inkurajuar serbët të imagjinojnë se mund të dërgojnë ushtrinë e tyre në Kosovë për të “mbrojtur” serbët atje”, ka deklaruar ai.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, së fundmi duke folur për çështjen e veriut, është shprehur i brengosur më shumë për potencialin e rieskalimit sesa de-eskalimin në veri të Kosovës.

“Ajo çfarë na brengosë neve tash, më shumë sesa de-eskalimi, është potenciali i rieskalimit. Veçse rieskalimi nuk varet prej neve. Ju e keni garant Qeverinë e Republikës së Kosovës, organet tona shtetërore, mua si kryeministër që me asgjë, ama bash asgjë, asnjëherë, askund nuk kontribuojmë për eskalim”, ka deklaruar kryeministri Kurti.

Qeveria e Kosovës, si masë për zbutjen e tensioneve, ka vendosur reduktimin e 25 % të pranisë policore në objektet komunale në veri dhe në hapësirat përreth.

E sipas profesorit amerikan, tensionet në veri mund të de-përshkallëzohen vetëm me menaxhim të mençur të situates.

“Vetëm me menaxhim të mençur të situatës dhe duke përfituar nga mundësitë për të de-përshkallëzuar. Është gjithashtu jetike që KFOR-i të jetë i gatshëm të ndërhyjë për të mbrojtur integritetin territorial të Kosovës”, ka theksuar Serwer për “Bota sot”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

collage-10-600x360

Geci e mohon se është konvertuar në katolik, flasin nga Famullia: Dje është konvertuar në kishën e Llapushnikut

blinken

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan – Ky është paralajmërimi për Serbinë!

collage-10-600x360

“Kjo është hajgare, unë nuk jam fetar hiç”- Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

Euro metali

Prodhonin dhe qarkullonin para false, arrestohen 6 persona në Prishtinë

Adem Jashari

Letra e fundit e Adem Jasharit (VIDEO)

INFO

NA NDIQ