Eksperti amerikan zbulon planin e Vuçiqit – jep këtë parashikim? (FOTO)

ina-online
ina-online

02/03/2024

Dialogu Kosovë – Serbi po vazhdon të jetë pjesë e pandashme edhe për ndërkombëtarët.

Përgjegjës dhe mjaftë këmbëngulës për një marrëveshje finale SHBA dhe BE nuk po arrijnë një marrëveshje finale.

E në lidhje me këtë temë në një prononcim për Bota sot, ka folur profesori dhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir.

Ai thotë se Vuçiq nuk e ka ndërmend të bëjë ndonjë lëshim të rëndësishëm dhe se për Kosovën gjithashtu është thelbësore të tregoj se është e gatshme për të negociuar me Serbinë.

“Dialogu direkt dhe indirekt ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë edhe për një kohë të gjatë. Për Serbinë, është e rëndësishme që dialogu të vazhdojë për të fituar disa favore nga BE. Megjithatë, presidenti Vuçiq nuk ka ndërmend të bëjë ndonjë lëshim të rëndësishëm, veçanërisht njohjen e pavarësisë së Kosovës. Për Kosovën, është gjithashtu thelbësore të tregojë se është gjithmonë e gatshme dhe e hapur për të negociuar me Serbinë dhe të përgatitet për të bërë lëshime përderisa Serbia reciproke”, u shpreh ai.

Më tej, eksperti amerikan shton që pasi zgjidhja e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit dhe parandalimin e Rusia nga thellimi i konfliktit.

“Natyrisht, ata duan të ruajnë dialogun mes dy vendeve pasi që do t’i shërbejë jo vetëm interesit kombëtar të Serbisë dhe Kosovës, por edhe interesit gjeostrategjik të BE-së, pasi zgjidhja e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit dhe parandalimin e Rusia nga thellimi i konfliktit mes dy vendeve për t’i shërbyer interesit të saj kombëtar në kurriz të tyre”, përfundoi Alon Ben Meir për “Bota sot”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

pamje serbi stervitje radojcic grupi banjske

Brenda Programit të Shtëpisë së Bardhë për të ndarë sekretet e Amerikës, flitet edhe për zhvillimet pas sulmit në Banjskë

kurti mediat

Kurti: As pas 30 javësh s’ka aktakuzë për Radoiçiqin

Kurti OKB Keshilli i Sigurimit

Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

INFO

NA NDIQ