Eksperti: Putin përfundon si Millosheviqi, ja çfarë e pret presidentin rus

ina-online
ina-online

14 Shtator, 2023

Eksperti për çështjet e sigurisë, Xhavit Shala, ishte këtë të mërkurë në studion e Euronews Albania për të folur për zhvillimet e fundit nga Rusia dhe takimet që presidenti rus, Vladimir Putin ka bërë me liderin koreano-verior, Kim Yong Un.

Shala tha se Putin mund të përfundojë si krimineli serb, Sllobodan Millosheviqi, të cilin njerëzit e vet e dërguan në Hagë.

Sipas tij edhe në Rusi mund të ndryshojë regjimi në të ardhmen dhe Putin mund të çohet në bankën e të akuzuarve për krime lufte nga vetë rusët.

“Çdo familje ruse që ka një titullar të familjes të përfshirë në konfliktin me Ukrainën, në krime lufte, në krime kundër njerëzimit duhet ta ndjej në kurriz, nuk duhet të dali dot jashtë atij territori, duhet ta ndjejë veten të kërcënuar. Ky është një mesazh për çdo aventurier në botë që do përpiqet të bëjë krim”.

“Përveç anës ekonomike duhet të ndiqet edhe ana penale, pra të ndiqen penalisht. Nesër mund të vijë një regjim tjetër aty dhe është gati t’i shesë të gjithë këta, ki parasysh eksperiencën e Serbisë, Millosheviçi ‘vriste e priste’, kur erdhi puna po njerëzit e vet e dorëzuan në Hagë. Kështu do të vijë koha edhe për Putinin”, tha Shala.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

Nikola-Sanduloviq

Politikani serb: Ja si deshti të më eliminoj Vuçiqi

Radojcic avokati

Lirohet Radojiçiq, i ndalohet hyrja në Kosovë dhe largimi nga Serbia

Radojcic avokati

Millan Radoiçiq lirohet nga mbajtja, i ndalohet shkuarja në Kosovë

be-kufij

Çekia nga sot vendos kontrolle në kufi me Sllovakinë

Drashkoviq-696x383

Drashkoviq: Serbia dhe serbët janë në shkallën më të lartë të Putinofilisë, më e lartë se në Rusi

Ursula von der Leyen

“Autokrat”, “akt klasik terrorist”, “burim i destabilizimit”, eurodeputetët e PE-së e ‘kryqëzojnë’ Vuçiqin

kurti vucic

“Al-Jazeera”: A ndodhen Kosova dhe Serbia në prag të luftës?

Kati-Schneeberger

Schneeberger: Borrell e Lajçak i’a kanë mbajtur anën Serbisë

INFO

NA NDIQ